مدیریت صنایع دستی در سطح جهانی و شهرهای صنایع دستی


شهرهای اصفهان، تبریز، مشهد و لالجین همدان در زمینه ­های صنایع دستی، فرش، سنگ­ های قیمتی و تزئینی و سفال به عضویت شهرهای جهانی صنایع دستی درآمده اند.

مدیریت صنایع دستی در سطح جهانی

کشور ایران که در سال ۱۹۶۷ به عضویت شورای جهانی صنایع دستی درآمد، در زیر منطقه غرب آسیا جای گرفته است. در این زیر منطقه نه کشور بحرین، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، ایران، اردن، کویت، لبنان، عمان و فلسطین عضو شورا هستند که بر اساس انتخابات دور جدید زیر منطقه که در هیجدهمین اجلاس شورای جهانی صنایع دستی در اصفهان انجام گرفت، ایران (آقای دکتر نامور مطلق، معاون صنایع دستی کشور) ریاست آن را بر عهده دارد.

مدیریت شورای جهانی صنایع دستی بین سال­ های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ بر عهده کشور چین (آقای وانگ شان[۱]) بود که بعد از برگزاری اجلاس عمومی اصفهان، دبیرخانه شورای جهانی صنایع دستی از کشور چین به کشور انگلستان انتقال یافت[۲] و ریاست این شورا را هم اکنون، خانم رزی گرینلیس[۳] بر عهده دارد. وی در دوره گذشته شورا، ریاست منطقه اروپای شورای جهانی صنایع دستی را عهده­ دار بود.

ایران و زیر منطقه غرب آسیا

ایران و زیر منطقه غرب آسیا

شهرهای جهانی صنایع دستی

در حال حاضر ۱۹ شهر جهانی در زمینه صنایع دستی در این شورا به ثبت رسیده است که از این تعداد چهار شهر جیپور[۴] هند، اصفهان، طرابلس[۵] لبنان و هبرون[۶] فلسطین با عنوان شهرهای جهانی صنایع دستی[۷] و پانزده شهر دیگر در زمینه یک صنعت دستی خاص به ثبت رسیده است. از میان کشورهای صاحب شهر جهانی صنایع دستی، کشور چین با ۶، ایران با ۴ و شیلی با ۳ شهر از بیشترین شهرهای صنایع دستی برخوردار هستند. از کشور ایران، شهرهای تبریز، مشهد و لالجین همدان در زمینه ­های فرش، سنگ­ های قیمتی و تزئینی و سفال به عضویت شهرهای جهانی صنایع دستی درآمدند که در طول برگزاری اجلاس عمومی اصفهان، لوح­های خود را از رئیس وقت شورای جهانی صنایع دستی دریافت کردند.

[۱]. Wang Shun

[۲]. wcc@craftscouncil.org.uk

[۳]. Rosy Greenlees

[۴]. Jaipur

[۵]. Tripoli

[۶]. Hebron

[۷]. World Crafts City

حتما بخوانید  طرح بته جقه در پته دوزی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *