پتک مربع

پتک مربع یا پِتکِ چهارگوش

پتک مربع یا پتک چهارگوش یکی از دوخت‌های پته دوزی است که بعد از انجام مرحله خط‌دوزی یا ساقه دوزی شروع می‌شود. پتک چهارگوش بایستی به اندازه‌ای ظریف دوخته شود که ما بین هر پتک، فاصله‌ای به اندازه پهنای یک تار نخ ایجاد شود.

پتک مربع یا پتک چهارگوش معمولا در بین خطوطی که نیم سانتی متر با یکدیگر فاصله دارند، انجام می‌شود. این خطوط ممکن است در اطراف نیم ترنج‌ها بیش از هر جای دیگری در طرح پته دوزی قابل مشاهده باشد، اما باید توجه داشته باشید که بهتر است از پته‌های قدیمی نیز کمک بگیرید. توجه و مشاهده  پته‌های قدیمی یک راهنمای بسیار قابل اعتماد برای جایابی پتک چهارگوش به شمار می‌رود. چیزی که پس از انجام این پتک، پیش رو خواهید داشت، زنجیره‌ای از اشکال مربع با فاصله یک تار مو از یکدیگر است که پس از حاشیه دوزی یا دوردوزی یا سیم کشی، به مانند قطاری متشکل از چندین واگن دیده خواهد شد.

پتک مربع

پتک مربع در فاصله نیم سانتی متری حاشیه نیم ترنج

پتک مربع یا پتک چهارگوش چگونه انجام می‌شود؟

برای شروع چهارگوش، ابتدا چندین شَلالِ ریز بزنید و در ادامه، نخ را از پائین جایی که می‌خواهید دوخت را شروع کنید، بیرون بیاورید. شَلال اصطلاحی است که در برخی از سوزن دوزی‌ها به کار می‌رود. از آنجایی که در هنر پته دوزی از گِره استفاده نمی‌کنند، برای متصل کردن نخ به عریض، پارچه یا شال پته دوزی از چندین دوخت کوتاه پی در پی یا کوک ریز استفاده می‌کنند.

پتک مربع شلال

شلال یا کوک ریز برای شروع دوخت در پته دوزی

برای انجام شلال، بهتر است سوزن چنایل را از میان تار و پود پارچه عبور دهید و فاصله‌های میان کوک‌ها را کوتاه و یکسان در نظر بگیرید. به این دوخت های کوتاه و پی در پی، شلال گفته می‌شود. توجه کنید که پتک مربع یا پتک چهارگوش در نهایت بایستی به شکل یک مربع باشد. برای همین باید از دستورالعملی طبق تصویر زیر پیروی کنید.

برای یادگیری دوخت های پته دوزی و خرید دوره مجازی پته دوزی روی لینک کلیک کنید.

محصولی متناسب با انتخاب شما یافت نشد

حتما بخوانید  پته شاه نعمت اله ولی شاهکاری در هنر پته دوزی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *