انواع دوخت چرم دوزی

انواع دوخت چرم دوزی


دوخت تمیز و مرتب در چرم دوزی بسیار مهم است و می تواند تاثیر بسیار خوبی در مخاطب بگذارد.انواع دوخت چرم دوزی وجود دارد که هر کدام در موارد خاص استفاده می شود.

دوخت چرم:دوخت چرم

دوخت تمیز و مرتب در چرم دوزی بسیار مهم است و می تواند تاثیر بسیار خوبی در مخاطب بگذارد. برای دوخت چرم از سوزن و نخ های موم زده و ابریشمی با قطر های مختلف استفاده می شود.

عمل دوخت پس از برش کاری و سوراخ کاری و چسب کاری صورت می پذیرد.

انواع دوخت چرم دوزی (ساده، زنجیره ای، دو سوزنه و …) و آموزش چسب کاری در چرم دوزی

انواع مختلفی از دوخت برای چرم دوزی وجود دارد، که بعضی از آنها زمانی به کار می رود که چرم کار قصد پرداخت لبه های چرم  را ندارد. در این حالت از دوخت های تزئینی مانند: رومی ، دندان موشی و دوخت کج و … استفاده می شود.

اما در بعضی از مواقع چرم کار از دوخت هایی مانند دو سوزنه و ساده استفاده می کند و پس از دوخت لبه های چرم را پرداخت می کند. عمل پرداخت لبه در بعضی موارد باعث افزایش زیبایی محصول پایانی می شود.

 

انواع دوخت چرم

 

البته روش دیگری نیز وجود دارد که در این روش ابتدا کناره های چرم را لویس می کنند. سپس لبه های لویس شده را داخل گذاشته سپس با دوخت ساده یا دو سوزنه لبه ها را به هم می دوزند. که در این روش دیگر احتیاجی به پرداخت لبه و دوخت تزئینی نیست.

دوخت های تزئینی دیگری نیز وجود دارد که در وسط کار زده می شود مانند دوخت حصیری و ضربدری که انتخاب چگونگی دوخت بر عهده تولید کننده محصول نهایی می باشد.

 

انواع دوخت چرم

 

 

انواع دوخت چرم

چسب کاری:

همان طور که در بالا اشاره شد عمل چسب کاری قبل از عمل دوخت انجام می شود. برای چسباندن چرم معمولا از چسب آهن استفاده می شود البته در بعضی موارد از چسب کاغذ هم استفاده می شود.

برای چسباندن ابتدا سطح یکطرف از کار را به طور کامل با چسب آغشته نموده و پس از ده دقیقه دو طرف را روی هم گذاشته و به آرامی فشار می دهیم.

در چسب کاری باید توجه داشت که از چسب به مقدار لازم استفاده شود. همچنین از وسیله های مانند قلمو یا ماله کوچک برای پهن کردن چسب بر روی سطح کار استفاده گردد.

 

ابزار چرم دوزی

 

حتما بخوانید  انواع پوست حیوانات و خصوصیات چرم های مختلف چیست؟ کاربرد آن ها را بشناسید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *