سرمه

انواع دوخت و نحوه دوخت سرمه


سرمه دوزی یکی از رودوزی های ایرانی است. انواع دوخت سرمه شامل ساقه دوزی، تک لادوزی، توپردوزی و برجسته دوزی است.

انواع دوخت سرمه

ساقه­ دوزی

 ساقه­ دوزی ساده ­ترین دوختی است که در دوخت سرمه مورد استفاده قرار می­ گیرد. هر نوع دوختی در سرمه ­دوزی از چپ به راست انجام می­ شود. در این نوع دوخت، ابتدا سرمه ساده را در اندازه­ های مساوی یک سانتی متر چیده می شود. سپس لبه پارچه را با دست چپ گرفته و سوزن از پشت خط پارچه بیرون آورده می شود. در مرحله بعد، سرمه چیده شده را در داخل سوزن کرده و از پشت خط پارچه به روی خط پارچه فرو می­ کنیم. در این حالت نخ باید در سمت راست سوزن قرار گیرد. تکرار این عمل باعث می­شود تا حاشیه طرح ساقه­ دوزی شود.

 یک لا دوزی

از یک لا دوزی برای دوخت اطراف طرح­ های کوچک نظیر گلبرگ­ ها استفاده می­ شود. در این نوع دوخت سرمه، ابتدا سرمه را به اندازه طرح مورد نظر می چینیم. سپس سوزن را از پائین خط طرح به سمت روی طرح بیرون می­ آوریم. در این مرحله سرمه چیده شده را در داخل سوزن کرده و از کنار محلی که سوزن بیرون می­ آید، به داخل فرو می­ کنیم. به این ترتیب شکلی مثل اشک به وجود می­ آید که برای شکل گرفتن آن لازم است تا به وسیله یک بست، سرمه را بر روی پارچه ثابت کنیم.

سرمه

 توپردوزی

در دوخت سرمه، توپردوزی با استفاده از مروارید یا سرمه تراش و برای پر کردن داخل گل یا طرح به کار می­ رود. در این نوع دوخت، ابتدا با استفاده از یک­ لا دوزی اطراف طرح را دوخته و سپس داخل طرح را پردوزی می­ کنیم. به این ترتیب که ابتدا داخل طرح را به دو قسمت مساوی تقسیم کرده و سوزن را از وسط طرح بیرون می ­آوریم. در مرحله بعدی، سرمه تراش یا مروارید را داخل سوزن کرده و از روبروی قسمتی که سوزن بیرون آمده است به داخل پارچه فرو می­ کنیم. این عمل را تا زمان پر شدن داخل طرح ادامه می­ دهیم.

 برجسته­ دوزی

در برجسته دوزی، ابتدا با استفاده از یک ­لا دوزی یا ساقه ­دوزی، اطراف طرح را دوخته و سپس داخل طرح را با استفاده از پنبه پر می­ کنیم. سپس پنبه را با چندین بخیه بر روی پارچه ثابت می­ کنیم. در مرحله بعدی با استفاده از تکنیک پردوزی و با استفاده از مروارید یا سرمه تراش روی پنبه می ­پوشانیم تا حالتی برجسته ایجاد شود.

حتما بخوانید  موزه های هنرهای تزئینی در ایران
1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *