موزه آستان قدس رضوی

گنجینه‌های موزه آستان قدس رضوی

موزه آستان قدس رضوی مجموعه‌ای از گنجینه‌های منحصربه‌فردی است که در هر کدام از آنها، آثار ارزشمندی از اشیاء قدیمی مورد استفاده در حرم امام رضا و آثار اهدایی مجموعه‌داران، هنرمندان، ورزشکاران و شخصیت‌های مختلف نگهداری می‌شود. موزه آستان قدس رضوی به عنوان یکی از پربازدیدترین موزه‌های کشور، از شش موزه زیرمجموعه تشکیل شده است و هر کدام آثاری را در خود جای داده است. این موزه‌ها عبارتند از موزه مرکزی، موزه فرش، موزه مردم‌شناسی، تالار آثار استاد فرشچیان، موزه قرآن و نفایس و موزه هدایای مقام معظم رهبری. در کنار این تقسیم‌بندی، تعدادی بخش فرعی نیز به نام گنجینه در نظر گرفته شده است که به صورت موضوعی به اشیاء هنری و تاریخی پرداخته است. گنجینه تمبر و اقلام پستی، گنجینه ساعت، گنجینه اسکناس، گنجینه هنرهای تجسمی، گنجینه نجوم و گنجینه تاریخ حرم رضوی از آن جمله است.

گنجینه هنرهای تجسمی

هنرهای تجسمی به هنرهایی نظیر گرافیک، عکاسی، مجسمه‌سازی، نقاشی، خوشنویسی و معماری گفته می‌شود که با حس بینایی انسان سر و کار دارد. گنجینه هنرهای تجسمی موزه آستان قدس رضوی در سال ۱۳۷۸ افتتاح شد و در آن آثاری از نقاشان ایرانی و خارجی نگهداری می‌شود (صحن کوثر، موزه مرکزی آستان قدس رضوی). از مهمترین نقاشی‌های این گنیجینه می‌توان به آثاری از استاد کمال الملک اشاره کرد. نقاشی رودخانه شیلات فرح آباد، پل رودخانه تجن، دورنمای روستای پول کجور و اشرف البلاد (بهشهر) از جمله این آثار به شمار می‌رود.

موزه آستان قدس رضوی

نمایی از مسجد شاه عباس اصفهان، اثر عباسعلی پورصفا، سال ۱۳۴۷ | سبک رئالیسم

موزه آستان قدس رضوی

رودخانه شیلات فرح آباد، اثر کمال الملک، سال ۱۲۵۴ | سبک ناتورالیسم

موزه آستان قدس رضوی و گنجینه نجوم

گنجینه نجوم موزه آستان قدس در سال ۱۳۷۸ افتتاح شده است. بخش عمده‌ای از این گنجینه به آلات و وسایل نجوم و بخش دیگری از آن به ساعت اختصاص داده شده است. اسطرلاب‌های مسطح و کروی، قطب نما، تلسکوپ، کره‌های جغرافیایی، ساعت‌های نجومی، تئودولیت یا دوربین نقشه‌برداری، سکستانت (ابزار مکان‌یابی در دریا)، ساعت‌های آبی و انواع دوربین‌ها از جمله اشیاء به نمایش درآمده در این گنجینه به شمار می‌روند.

موزه آستان قدس رضوی

سمت چپ: اسطرلاب مسطح چوبی، سمت راست: قطب‌نمای برنجی

ضریح فولادی جوهری

ضریح فولادی جوهری یکی از قدیمی‌ترین ضریح‌های حرم امام رضاست که قدمت آن به دوره صفوی برمی‌گردد. این ضریح، دارای ورقه‌های طلاست و تا سال ۱۳۳۸ بر روی مزار امام رضا برپا بوده است. طول، عرض و ارتفاع ضریح فولادی به ترتیب ۴۳۸، ۲۹۲ و ۲۰۰ سانتی متر است که در دوره‌های مختلف تاریخی و به ویژه دوره قاجار، طلاکاری و نقره‌کاری شده است. سقف این ضریح از چوب و به شکل شیروانی است که ورقه‌هایی از طلا بر روی آن به کار رفته است.

موزه آستان قدس رضوی

بازگشت ضریح پوش قدیمی ۱۲۵ ساله بر روی ضریح فولادی جوهری (رشتی دوزی) | عکس از خانم زهرا محسنی

فرش معراج پیامبر

تابلو فرش معراج اثری از حسن نظامی دوست است که در سال ۱۳۷۴ در تبریز بافته شده است. این شاهکار هنری، ریزبافت‌ترین فرش بافته شده در جهان به شمار می‌رود که در هر هفت سانتی متر آن، ۳۷۵ گره و در کل ۱۰۸۵۶۲۵ گره در فرش به کار رفته است. نقشه این فرش، برگرفته از نقاشی معروف “معراج حضرت رسول” اثر سلطان محمد نقاش است که در دوره صفوی می‌زیست. ابعاد این فرش، ۲۴ در ۱۸ سانتی متر بوده و بافت آن، چهار سال به طول انجامیده است.

موزه آستان قدس رضوی

سلطان محمد نقاش، مینیاتوریست دوره دوم مکتب تبریز

حتما بخوانید  کتاب سرمه دوزی از آفاق امیریان
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *