پته‌دوزی و مراحل تولید و دوخت آن

مراحل تولید پته‌ شامل آماده کردن شال یا عریض، طراحی، گرته‌زنی، انتخاب و تهیه نخ، دوخت، شستشو و اطوکشی می‌باشد

آماده کردن شال یا عریض

معمولا برش شال یا عریض در اندازه‌های مختلفی انجام می‌شود. این اندازه‌ها بستگی به کاربرد پته دارد. در گذشته، مهمترین کاربردهای پته عبارت بود از بقچه، سفره قند، سفره عقد، پرده، رومیزی، روتختی و جانماز، اما امروزه جنبه تزئینی آن پررنگ‌تر شده و به عنوان تابلو و یا سایر وسایل تزئینی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مراحل تولید پته دوزی

طراحی

در گذشته برای پیاده کردن طرح پته بر روی شال، ابتدا طرح را بر روی کاغذهای مخصوصی پیاده می‌کردند. سپس طرح به دست آمده را بر روی شال یا عریض منتقل می‌کردند. امروزه برای این کار از مهر و شابلون استفاده می‌کنند‌.

مراحل پته دوزی

در روش سنتی، پس از طراحی طرح مورد نظر بر روی کاغذ، خطوط طرح را با استفاده از سوزن، سوراخ کرده و طرح را بر روی پارچه منطبق می‌کردند. سپس پودر گچ یا‌خاک زغال را بر روی سوراخ‌ها می‌ریختند تا اثر آن بر روی پارچه منتقل شود. در مرحله بعد، نقاط ایجاد شده بر روی پارچه را با استفاده از نوعی قلم، به یکدیگر متصل می کردند. به این عمل، گرته‌زنی می‌گویند‌.

انتخاب و تهیه نخ

در گذشته در تولید پته، بیشتر از رنگ‌های تیره که توسط دندانه‌های طبیعی به دست می‌آمد، استفاده می‌شد. سبز تیره و روشن، مشکی، آبی روشن، زرشکی، سورمه‌ای و نارنجی از رنگ‌های رایج سنتی به شمار می‌رود. امروزه با رواج رنگ‌های شیمیایی، تنوع رنگ در پته‌دوزی، افزایش قابل توجهی پیدا کرده است. به طوری که رنگ‌‌هایی نظیر صورتی و بنفش در طرح‌های امروزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین دلیل، استفاده از این رنگ‌ها مورد تائید بسیاری از اساتید فن نیست.

مراحل پته دوزی

دوخت

با توجه به رنگ شال پته، رنگ انتخابی برای دوخت پته متفاوت است. معمولا برای دوخت هر شال یا عریض، از رنگ مکمل زمینه استفاده می‌شود. برای مثال برای دوخت شال‌های مشکی یا سورمه‌ای، از نخ زرد و برای دوخت شال‌های نارنجی و قرمز، از نخ مشکی استفاده می‌شود. برای یادگیری انواع دوخت‌های پته‌ به مقاله بعدی مراجعه کنید.

مراحل پته دوزی

مراحل پته دوزی

شستشو و اتوکشی

حتما بخوانید  پته‌دوزی و نقش‌های سنتی در پته
2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *