مراحل تولید پته دوزی

مراحل دوخت پته دوزی

مراحل دوخت پته دوزی شامل آماده کردن شال یا عریض، طراحی، گرته زنی، انتخاب و تهیه نخ، دوخت، شستشو و اطوکشی می‌باشد.

آماده کردن شال یا عریض پته 

مراحل دوخت پته دوزی با آماده کردن شال پته شروع می شود. معمولا برش شال یا عریض پته در اندازه‌های مختلفی انجام می‌شود. این اندازه‌ها بستگی به کاربرد پته دارد. در گذشته، مهمترین کاربردهای پته عبارت بود از بقچه، سفره قند، سفره عقد، پرده، رومیزی، روتختی و جانماز، اما امروزه جنبه تزئینی آن پررنگ‌تر شده و به عنوان تابلو و یا سایر وسایل تزئینی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مراحل دوخت پته دوزی

طراحی

طراحی یا نقش اندازی یکی از مهمترین بخش‌ها در مراحل دوخت پته دوزی است. در گذشته برای پیاده کردن طرح ها و نقش های پته دوزی بر روی شال، ابتدا طرح یا نقش را بر روی کاغذهای مخصوصی پیاده می‌کردند. سپس طرح به دست آمده را بر روی شال یا عریض پته منتقل می‌کردند. امروزه برای این کار از مهر و شابلون استفاده می‌کنند‌.

مراحل دوخت پته دوزی

در روش سنتی، پس از طراحی طرح مورد نظر بر روی کاغذ، خطوط طرح را با استفاده از سوزن، سوراخ کرده و طرح را بر روی پارچه پته منطبق می‌کردند. سپس پودر گچ یا‌ خاک زغال را بر روی سوراخ‌ها می‌ریختند تا اثر آن بر روی پارچه منتقل شود. در مرحله بعد، نقاط ایجاد شده بر روی پارچه را با استفاده از نوعی قلم، به یکدیگر متصل می کردند. به این عمل، گرته زنی می‌گویند‌.

انتخاب و تهیه نخ

در گذشته در دوخت پته، بیشتر از رنگ های تیره که توسط دندانه های طبیعی به دست می‌آمد، استفاده می‌شد. سبز تیره و روشن، مشکی، آبی روشن، زرشکی، سورمه ای و نارنجی از رنگ های رایج سنتی به شمار می‌رود. امروزه با رواج رنگ های شیمیایی، تنوع رنگ در پته دوزی، افزایش قابل توجهی پیدا کرده است. به طوری که رنگ هایی نظیر صورتی و بنفش در نقش ها و طرح های امروزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین دلیل، استفاده از این رنگ ها مورد تائید بسیاری از اساتید فن نیست. اهمیت تهیه نخ از آنجاست که این امر در مراحل دوخت پته دوزی باعث به وجود آمدن تفاوت عمده در رنگ آمیزی نقش ها یا طرح های پته می شود. چرا که معمولا رنگ های گیاهی از زیبایی و جلوه بهتری نسبت به رنگ های شیمیایی برخوردار است.

مراحل دوخت پته دوزی

دوخت

با توجه به رنگ شال پته، رنگ انتخابی برای دوخت پته متفاوت است. معمولا برای دوخت هر شال یا عریض، از رنگ مکمل زمینه استفاده می‌شود. برای مثال برای دوخت شال های مشکی یا سورمه ای، از نخ زرد و برای دوخت شال های نارنجی و قرمز، از نخ مشکی استفاده می‌شود. برای یادگیری انواع دوخت های پته‌ دوزی به مقاله بعدی مراجعه کنید.

مراحل دوخت پته دوزی

مراحل دوخت پته دوزی

شستشو و اتوکشی

حتما بخوانید  در خرید پته به چه مواردی باید توجه کرد؟
2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *