نخ پته دوزی

نخ پته دوزی یا ریس و ویژگی های آن

نخ پته دوزی یا ریس مهمترین مواد اولیه مورد استفاده در دوخت پته به شمار می‌رود. در قدیم این نخ‌ها از کرک بز تهیه می‌شد و به همین خاطر پته های تولید شده از ظرافت بیشتری برخوردار بود.

امروزه برای دوخت پته دوزی از نخ های پشمی استفاده می‌شود، اما در گذشته برای ایجاد ظرافت در پته دوزی از نخ های ابریشمی و گلابتون نقره ای و طلایی نیز استفاده می‌شد. باید توجه داشت که دلیل اصلی تعدد رنگ در پته های قدیمی، استفاده از ابریشم بوده است.

تعداد تاب در نخ پشمی پته دوزی، نه تاب در هر سانتی متر است و به همین دلیل به ریس پته دوزی، نخ نه تاب نیز گفته می‌شود. میزان مصرف نخ در پته دوزی به ضخامت نخ و نوع نقش روی شال بستگی دارد، اما به صورت استاندارد به ازای هر متر مربع شال، ۳۷۵ تا ۴۰۰ گرم نخ مورد نیاز خواهد بود.

رنگ های نخ پته دوزی

نخ پته دوزی در هشت رنگ اصلی رنگرزی می‌شود. این رنگ ها عبارتند از نارنجی، سورمه ای، آبی روشن، آبی تیره، عنابی، قرمز (لاکی) و مشکی. در کنار اینها شش رنگ فرعی وجود دارد که به ویژه در پته های فانتزی استفاده فراوانی دارند. نارنجی روشن، شتری، بنفش روشن، بنفش تیره، صورتی روشن و صورتی تیره رنگ های فرعی نخ پته به شمار می‌روند.

پته‌دوزی

نمره نخ را چگونه محاسبه می‌کنند؟

برای محاسبه نمره نخ پته دوزی، میزان مشخصی از نخ را از کلاف جدا کرده و وزن آن را بر اساس گرم به دست می‌آوریم. سپس طول همان مقدار نخ را بر اساس واحد متر اندازه‌گیری می‌کنیم. در نهایت وزن نخ را بر متراژ نخ تقسیم کرده و در عدد ۱۰۰۰ ضرب می‌کنیم تا نمره نخ به دست آید. معمولا در نشان دادن نمره نخ از یک عدد کسری نیز استفاده می‌کنند که تعداد لای نخ را مشخص می‌کند.

نخ پته دوزی

ریس از دو لا تشکیل می‌شود

مشخصات فنی نخ پته دوزی

استانداردهای ذکر شده توسط سازمان ملی استاندارد برای نخ پته دوزی (شماره ۲۰۶۳۳) به صورت زیر است:

  • نخ پته دوزی، عمدتا دو لا بوده و نمره آن ۱۴ است.
  • مقاومت نخ پته دوزی، حداقل ۱۰ گرم بر تکس است.
  • در صورتی که یکی از تارهای نخ پته دوزی را که از پشم خالص تولید شده است بسوزانیم، شعله ایجاد شده به سوختن ادامه نمی‌دهد و به سرعت خاموش می‌شود. معمولا خاکستر باقی مانده در زیر انگشتان، پودر می‌شود و بوی سوختن پشم شبیه بوی کله پاچه گوسفند است.
حتما بخوانید  چرا برای یادگیری پته به آموزش نیاز دارم؟
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *