دوخت های پته دوزی

دوخت های پته دوزی و نحوه انجام آنها

دوخت های پته دوزی در نوع سنتی آن شامل ساقه دوزی، سایه دوزی، پتک دوزی و برگ دوزی است.

دوخت‌ های پته‌ دوزی و انواع آن

دوخت های پته دوزی (پته‌دوزی سنتی) دارای تنوع جالب توجهی است. با این حال در سال‌های اخیر، دوخت‌ های دیگری نیز وارد این هنر اصیل ایرانی شده است. دوخت‌ های پته‌ دوزی شامل رودوزی، پتک دوزی و برگ دوزی می‌باشد. در زیر به بررسی هر کدام از این دوخت ‎‌های می‌پردازیم.

رودوزی

رودوزی در پته دوزی شامل خط دوزی تمامی خطوط اصلی طرح و پر کردن فواصل خالی بین پتک ها به صورت بخیه بلند و بست زدن است. ساقه دوزی و سایه دوزی از انواع دوخت‌ های رودوزی به شما می‌روند. به ساقه‌دوزی، ساق‌دوزی یا خط‌دوزی نیز گفته می‌شود.

نحوه دوخت ساقه دوزی

برای شروع ساقه دوزی، ابتدا، چندین شلال بر روی پارچه پته زده شده و سپس دوخت ساقه دوزی شروع می‌شود. فاصله بین شلا‌ل ها نباید بیشتر از نیم سانتی‌متر باشد. ساقه دوزی بایستی از یک طرف انجام شود. به طوری که اگر نخ، در پائین قرار گرفته باشد، تا پایان دوخت ساقه، باید در پائین قرار بگیرد و بر عکس. دقت کنید که دوخت‌ های ساقه در تمامی مراحل دوخت، یک اندازه بوده و به میزان یکنواختی کشیده شود. در زیر، دو مرحله دوخت شلال آموزش داده می‌شود:

دوخت های پته دوزی

دوخت های پته دوزی

پس از دوخت شلال، نوبت به ساقه دوزی می‌رسد که در زیر به آموزش آن پرداخته می‌شود:

دوخت های پته دوزی

دوخت های پته دوزی

دوخت های پته دوزی

پتک دوزی

از پتک برای پردوزی یا پر کردن فاصله بین خطوط استفاده می‌شود. پتک دوزی به سه نوع پتک مورب، پتک مربع (چهار گوش) و پتک بلند (بخیه رومانی) تقسیم می‌­شود. از پتک مربع برای دوخت خطوط حاشیه و از پتک مورب برای دوخت متن پته استفاده می‌شود.

نحوه دوخت پتک مریع

در میان دوخت های پته دوزی از پتک مربع یا چهار گوش برای پر کردن فضای میانی خطوط موازی استفاده می‌شود. معمولا فاصله بین خطوط موازی، نیم سانتی‌متر است. نحوه دوخت پتک مربع به این صورت است که ابتدا سوزن را از یک گوشه مربع بیرون آورده و یک زاویه ۹۰ درجه با سوزن ایجاد می‌­شود. سپس با استفاده از بخیه رومانی، زاویه دوخت را ثابت می­‌کنیم. جهت کامل شدن مربع، همین کار را روبروی زاویه تکرار می‌کنیم. به توصیه اساتید، تعداد پتک ها در هر ۱۰ سانتی‌متر، ۲۵ پتک است.

نحوه دوخت پتک بلند (دراز یا چهار سوزنه)

از پتک بلند برای دوخت فضای اطراف نقش های پته استفاده می‌شود. برای دوخت پتک بلند، از دو شلال که از یک نقطه خارج می‌شود، استفاده می‌شود که با یک بست، دوخت انجام شده، ثابت می‌شود. بست ایجاد شده باعث به وجود آمدن شیاری بین شلال ها می‌شود که در این حالت، بین دو پتک بلند، یک دوخت رودوزی با رنگ دیگر انجام می‌شود.

برگ­ دوزی

در تمامی مراحل دوخت های پته دوزی، برگ دوزی، آخرین مرحله به شمار می‌رود که باعث زیبایی دوچندان پته می‌شود. این نوع دوخت که حالتی زیگزاگ دارد، در حاشیه گل ها یا اطراف ترنج‌ ها و جقه‌ها انجام می‌شود. برگ دوزی شامل بخیه‌ مورب و بخیه شویدی به صورت کوتاه و بلند است.

حتما بخوانید  چرا برای یادگیری پته به آموزش نیاز دارم؟
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *