چگونه مانتوی خود را با پته دوزی زیبا و چشم‌نواز کنیم؟

تزئین مانتو با یکی از رودوزی ها یا سوزن دوزی های سنتی، اخیرا مورد توجه بسیاری از خانم‌های ایرانی قرار گرفته است. اهمیت زیبایی لباس های مجلسی به ویژه مانتو باعث شده است تا پته دوزی نیز مثل سایر رودوزی ها وارد بازار تزئینات این بالاپوش پرطرفدار شود.

چه کنیم تا زیباتر جلوه کنیم؟

اگر شما از آن دسته از خانم‌هایی هستید که قصد دارید یک مانتوی مجلسی خریداری کنید و با پوشیدن آن در مجالس مهمانی یا عروسی بدرخشید، اما پول کافی در اختیار ندارید و یا اینکه چندین مانتوی بلااستفاده در کمد خودتان دارید، اما همچنان ناراضی هستید، به شما توصیه می‌کنیم که یکی از مانتوهای خوشرنگتان را به یک پته دوز حرفه‌ای بدهید تا چندین طرح پته دوزی بر روی آن پیاده کند. حتما زیباتر خواهید شد. امتحان کنید!

 

البته شما اولین زن ایرانی نیستید که مانتوی خود را تزئین می‌کند. قبل از شما نیز چنین کاری انجام می‌شده است. تزئین مانتو یا بالاپوش در ایران سابقه‌ای طولانی دارد. استفاده از تزئینات بر روی لباس زنان ساکن در ایران به دوره عیلامی (۵۰۰۰ سال قبل) برمی‌گردد. جام سیمین مرودشت که در موزه ایران باستان نگهداری می‌شود به خوبی نشان‌دهنده این موضوع است. این جام زنی عیلامی را به تصویر کشیده است که بالاپوشش پوشیده از نقش مایه‌هایی به شکل برگ است.

نکات مهم در تزئین مانتو

با اینکه تزئین مانتو در نگاه اول بسیار ساده به نظر می‌رسد، اما اگر به یک نکات ساده و کلیدی آن توجه نکنید، مسلما تجربه خوبی از تزئین مانتوی خود کسب نخواهید داشت. پس توصیه می‌کنیم نکات زیر را به دقت مطالعه کنید:

تزئین مانتو با بته جقه

بته جقه و درخت زندگی از بهترین نقوش برای تزئین مانتو به شمار می‌روند.

آستین مانتو، هرگز!

معمولا تزئیناتی که در قسمت آستین مانتو انجام می‌شود، نمود بیشتری داشته و خانم‌های ایرانی علاقه خاصی به تزئین این بخش از مانتوی خود دارند. اما باید توجه کنید که آستین مانتو در اثر تماس زیاد با اشیاء اطراف از آسیب‌پذیری بالایی برخوردار است. بنابراین توصیه بر این است که از به کار بردن تزئینات پته دوزی در این قسمت خودداری کنید.

دور یقه

تزئین یقه مانتو، بالاپوش شما را به لباسی خاص و استثنایی تبدیل می‌کند. می‌توان گفت دور یقه، بهترین بخش مانتو برای انجام دوخت پته دوزی است. چرا که بیشترین توجه اطرافیان شما به قسمت بالایی لباس معطوف می‌شود. پس با داشتن یقه شیک و پته دوزی شده مسلما در مجالس بیشتر و بیشتر خواهید درخشید.

به جنس نخ توجه کنید

جنس نخ پته یا ریس که در پته های امروزی استفاده می‌شود از پشم است. معمولا پشم در مقابل عوامل محیطی و شستشوی مکرر مقاومت بالایی نداشته و ممکن است الیاف آن از هم متلاشی شده و رنگ خود را به پارچه پس دهد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که از نخ ابریشم یا نخ دمسه (DMC) و یا نخ عمامه به جای نخ پشمی استفاده شود. این نخ‌ها رنگ ثابتی دارند.

تزئین مانتو با رنگ های شاد و متناسب با جایگاه شما

در دوخت پته بر روی مانتو از رنگ‌های شاد استفاده کنید تا طرح ها به خوبی خود را نشان دهند. البته نگران رنگ های شاد نباشید. پته دوزی سرشار از رنگ های جذابی است که مسلما در انتخاب آنها دچار شک و تردید خواهید شد. پس بهتر است که به مشاوره و توصیه استاد پته دوز کاملا توجه کنید و آن را بپذیرید. اگر ایده دیگری دارید، درنگ نکنید و دست به کار شوید.

حتما بخوانید  موزه پته کرمان
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *