نکات کلیدی پته دوزی

نکات پته دوزی و رعایت اصول کلیدی

دوخت پته دوزی علی رغم برخورداری از سادگی، دارای قواعد مشخصی است که عدم رعایت آنها باعث ایجاد کاری نامرغوب از نظر فنی و زیبایی‌شناسی می‌شود. پس رعایت این نکات می‌تواند در قضاوت و داوری هنری اثر پته دوزی شما بسیار حیاتی و مهم باشد.

نکات مهم پته دوزی شامل قوانین ساده‌ای است‌ که در صورت رعایت کردن آنها نه تنها نتیجه کار شما مورد پسند اهل هنر و فن خواهد بود، بلکه کیفیت پته شما به مراتب بهتر از کارهای بازاری خواهد بود. عدم استفاده از گره، رعایت تقدم و تاخر دوخت و اتو کردن پته از مهمترین نکات دوخت پته دوزی به شمار می‌رود.

از گره استفاده نکنید

عدم استفاده از گره در پته دوزی یکی از مهمترین نکات پته دوزی است. در رودوزی های سنتی ایران و سایر نقاط جهان معمولا به جای استفاده از گره از کوک یا شلال استفاده می‌کنند. به عمل در اصطلاح رودوزی ها، سر انداختن گفته می‌شود. گره به مرور زمان باز شده و به دنبال آن دوخت های رودوزی از هم گسیخته می‌شوند. این نکته هنگام کور کردن نخ در پشت کار اهمیت دوچندانی دارد. از یک طرف وجود گره در پشت کار پته دوزی زیبایی کار را از بین می‌برد و از طرف دیگر هنگام کور کردن به یاد داشته باشید که نخ تمام شده را در پشت کار با استفاده از کوک در داخل همان رنگ  کور کنید.

نکات پته دوزی

نخ را بیش از حد نکشید

هنگام انجام دوخت های پته دوزی دقت کنید که نخ را بیش از حد لازم نکشید. کشیدن بیش از حد مجاز نخ باعث ایجاد کیست در سطح شال می‌شود. این عمل زیبایی ظاهری و فنی کار شما را از بین می‌برد.

از سوزن مناسب استفاده کنید

همراه به یاد داشته باشید که بین اندازه سوزن و ضخامت شال پته دوزی رابطه‌ای منطقی وجود داشته باشد. مسلما هر چقدر شال لطیف‌تر و نازک‌تر باشد باید از سوزن ظریف‌تز (با شماره بالاتر) استفاده کنید. معمولا برای دوخت پته دوزی باید از سوزن چنایل شماره ۲۴، ۲۵ و ۲۶ استفاده می‌شود.

نکات پته دوزی، سوزن چنایل

برای دوخت های پته دوزی از نخ بلند استفاده کنید

به یاد داشته باشید که باید با صرفه‌ جویی تمام از نخ های پته دوزی استفاده کنید. با این جال به یاد داشته باشید که استفاده از نخ بلند باعث ایجاد گره در نخ و اتلاف زمان شما برای باز کردن آن می‌شود. پس مراقب گره خوردن نخ باشید.

نکات پته دوزی، گره خوردن نخ

نخ را با دست نچینید

معمولا الیاف شال از پشم تهیه می‌شود و پشم بافتی نرم دارد که با کمترین فشار، حالت طبیعی خود را از دست می‌دهد. بنابراین چیدن نخ پته دوزی با استفاده از دست باعث جمع شدن الیاف شال یا عریض (کیست) می‌شود. بنابراین لازم است که برای چیدن نخ از قیچی یا نخ چین استفاده کنید.

نکات پته دوزی

اتو کردن شال پته فراموش نشود

اتو کردن پته از دیگر نکات پته دوزی است که رعایت آن به ادامه بهتر کار شما کمک می‌کند. به خاطر بسپارید که پس از اتمام هر دوختی بر روی شال پته دوزی و شروع مجدد آن، سطح پته خود را اتو کنید. به این حال که قبل از شروع مجدد دوخت پته، سطح عریض را اتوکاری کنید.

نکات پته دوزی، شستشوی پته

مراحل دوخت پته دوزی را به ترتیب انجام دهید

به صورت استاندارد، دوخت پته دوزی در مراحل مختلفی انجام می‌شود که باید تقدم و تاخر آنها رعایت شود. معمولا خط دوزی، پتک دوزی (پتک مربع، پتک بلند و پتک ها)، دوردوزی پتک مربع و سایر پتک ها، متن آب دوزی پتک بلند و متن دوزی به ترتیب و پشت سر هم انجام می‌شوند.

جهت نخ را ثابت نگه دارید

هنگام دوخت دقت کنید که نخ شما یا به سمت بالا و یا به سمت پائین باشد. تعویض مرتب جهت نخ باعث دندانه دار شدن دوخت شده و دوخت پته از حالت صاف و یکدست خارج می‌شود. در صورتی که راست دست هستید، نخ را به سمت خود و حلقه را رو به پائین نگه دارید و اگر چپ دست هستید، نخ را به بیرون و حقله را رو به بالا نگه دارید. در غیر این صورت، دوخت های شما مرتب در کنار یکدیگر قرار نمی‌گیرد و در اصطلاح، دوخت لول لول می‌شود.

نکات پته دوزی

پته های قطع بزرگ را از وسط کار شروع کنید

مسلما پته های بزرگ حاشیه پرکار و بسیار وسیعی دارند و شاید لازم باشد مدت زمان بیشتری را صرف دوخت حاشیه آن بکنید. از طرف دیگر دستان شما مرتب با حاشیه دوخته شده پته در تماس بوده و به مرور زمان باعث کثیفی و ساییدگی نخ های دوخته شده در حاشیه می‌شود. بنابراین ساده‌ترین کار ممکن، شروع کار از وسط شال پته است.

حتما بخوانید  چرا برای یادگیری پته به آموزش نیاز دارم؟
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *