تجربه هنری

پته دوزی و یک تجربه هنری ناب!

تجربه هنری ناب در پته دوزی چیزی بود که مدت‌ها به دنبالش بودم. ترکیب درست رنگ ها، پیچش منحنی‌ها و ظرافت دوخت، همه و همه چیز‌هایی بودند که گمشده من بود.

اعتراف می‌کنم وقتی چهار سال پیش برای اولین بار اسم پته رو شنیدم نمی‌دونستم پته چی هست. اصلا، تجربه هنری چی هست. اون وقت‌ها به پیشنهاد یکی از دوستانم و فقط برای پر کردن اوقات فراغتم، در یک دوره پته دوزی ثبت نام کردم. به مرور، علاقه‌ام نسبت به دوختن پته بیشتر و بیشتر شد و با گذشت زمان و مطالعه و تحقیق بیشتر بر روی پته، متوجه شدم متاسفانه در معرض آموزش‌های درستی قرار نگرفتم و راه رو به غلط طی کردم. تصور کنید که یک بقچه کامل رو شکافتم! کسانی که یک خط از پته رو شکافته باشن متوجه می‌شن من چی میگم.

به دنبال تجربه هنری بودم!

پس از وقفه‌ای که در مسیر آموزش پته برای من افتاد، تمام تمرکزم رو روی جست و جوی یک استاد ماهر گذاشتم. دنبال استادی بودم که تجربه هنری رو برای من ایجاد کنه. بالاخره لطف خدا شامل حال من شد و به مصداق مثال معروف “جوینده، عاقبت، یابنده بُوَد”، با استاد محمدی نژاد عزیزم (استاد و پژوهشگر پته کهن) از دیار کرمان، مهد و زادگاه پته، آشنا شدم. قبل از شروع کلاس خانم محمدی نژاد، در دو دوره حضوری پته دوزی شرکت کرده بودم و اونطور که باید، آموزش درستی ندیده بودم. با خودم فکر می‌کردم یعنی با آموزش مجازی می‌تونم چیزی یاد بگیرم؟ اما این تازه شروع ماجرا بود!

خلاصه دل رو به دریا زدم و ثبت نام کردم و این یکی از بهترین تصمیم‌هایی بود که تا به حال گرفته بودم (خداوند رو سپاس). این دوره، شروعی برای ورود به یک تجربه هنری ناب بود که مدت‌ها به دنبالش بودم. با برگزاری هر کلاس، بیشتر از پیش من عاشق هنر پته دوزی می‌شدم و انگار دریچه تازه‌ای به روی من باز می‌شد. تازه می‌فهمیدم پته یعنی چی. هر بار که یک گل ذهنی می‌دوختم، غرق در شادی می‌شدم.

تجربه هنری

تعدادی از آثار هنرآموز پته دوزی: سبا بابائی

آموزشی فراتر از انتظار!

نحوه برگزاری کلاس‌ها، نوع بیان شیوا و شیرین استاد عزیزم، طوری بود که من هیچ حسی از اینکه این کلاس‌ها مجازی هستند، نداشتم و خودم رو در کنار ایشان می‌دیدم. باور نکردنی بود! یک تکه پارچه پشمی، چند رشته نخِ در هم تابیده شده و این همه عشق. تازه تازه داشتم یاد می‌گرفتم که پته یعنی طبیعت، یعنی بهشت!

استاد عزیزم، این را برای شما می‌نویسم: “نه تنها پته دوختن را از شما آموختم، بلکه عشق، مهر، محبت و صبوری را از شما دارم. چه روزها که از روی عشق با مهر و محبت و صبوری پا به پای شاگرد نوپایتان آمدید و با تشویق‌ها و گاهی اندک توبیخی از سر دلسوزی و وظیفه‌شناسی، همراهیم کردید. دعای همیشگی من برای شما این است که خداوند به شما سلامتی و برکت ببخشد.

“یک تجربه‌ هنری از خانم سبا بابایی، هنرآموز پته دوزی”

هر هنری کان ز دل آموختند

بر زه منسوج وفــا دوخـتند

“نظامی گنجوی”

حتما بخوانید  گنجینه‌های موزه آستان قدس رضوی
6 پاسخ
 1. نجمه محمدی نژاد
  نجمه محمدی نژاد گفته:

  ای جانم😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍 . خانم آقا بابایی نازنین . هر خط از این متن زیبا رو میخوندم. وجودم سرشار از ذوق و شعف میشد. این متن زیبا رو چندین بار خوندم . و خدا رو شاکرم که چنین هنرجویان نازنینی چون شما رو دارم . و تونستم تاثیر گذار باشم . شما یک هنرمند واقعی و دوست داشتنی هستی . زیباترین ها رو براتون آرزومندم . 😍❤😍❤😍❤ و سپاس از مدیریت سایت پارسی کرفت که این زیبایی ها رو به اشتراک میزارن 🌹🌹🌹🌹
  نجمه محمدی نژاد . پته سروناز pateh_sarv_e_naz

  پاسخ
  • یعقوب اسعدی
   یعقوب اسعدی گفته:

   خانم محمدی نژاد عزیز (پته سرو ناز pateh_sarv_e_naz)
   خیلی ممنون از اظهار لطف شما. امیدوارم که دیگر هنرجوهای شما نیز تجربیات هنری خودشون رو به اشتراک بگذارند.

   با تشکر

   پاسخ
  • بابائی
   بابائی گفته:

   استاد عزیزم شما نسبت به این حقیر لطف دارید من هنر اموز کوچک شما هستم و برای لقب هنرمند خیلی راه در پیش دارم.. شما خیلی بزرگوار هستید… در هنر پته توزی از صفر تا صد بسیار استادانه کار می‌کنید و میدونم که در این راه مرارت های بسیاری کشیده ایید..
   خداوند رو شکر هنوز انسان های وارسته ایی چون شما هستند تا با ذوق و علاقه راهنمای شاگردان نو پاشون باشند… کمال قدردانی و تشکر رو دارم…
   بر من ببخشید کمی و کاستی این چند سطر رو… خداوند ب شما برکت و سلامتی عنایت کند…😘😘❤️❤️☘️☘️

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *