کتاب پته دوزی  

کتاب پته دوزی از نجمه فلسفی

کتاب پته دوزی اثری از هنرمند توانای کرمانی، نجمه فلسفی است که در چهل و دو صفحه، شرح مختصری از گذشته و حال هنر پته دوزی را به تصویر کشیده است.

کتاب پته دوزی که تا کنون در چندین نوبت به چاپ رسیده است، حاصل مطالعات و تجربیات نجمه فلسفی است که در آن به چیستی، تاریخچه و تکنیک‌های دوخت پرداخته شود. هر چند در این کتاب سعی شده است در تبیین مباحث هنر پته دوزی از قاعده اختصار  بهره گرفته شود، اما نویسنده به خوبی توانسته است در عین ایجاز به بیان کلیات این هنر فاخر کرمانی بپردازد.

چرا این کتاب نوشته شده است؟

نجمه فلسفی از شخصیت‌های فرهنگی شهر کرمان است که سال‌هاست در نقش معلم چه در مدرسه و چه در دانشگاه به ایفای نقش آموزگاری می‌پردازد. همین امر بهانه‌ای شده است برای تالیف کتابی با عنوان پته دوزی که مدت‌هاست توسط دانش آموزان و دانشجویان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فصل‌های کتاب پته دوزی

کتاب پته دوزی در سال ۱۳۸۵ توسط انتشارات ودیعت کرمان به چاپ رسیده است و از این حیث جزء نخستین کتاب‌های هنری در این حوزه به شمار می‌رود. در مقدمه کتاب پته دوزی، نویسنده، تاریخ مختصری از سرگذشت پته دوزی در کرمان را بیان کرده است. واپسین صفحات کتاب نیز با زبان تصویر، نقوش و طرح‌های پته دوزی و نیز کاربردهای مختلف محصولات پته دوزی را نشان داده است.

بخش اول: فلسفه نقوش پته دوزی

در این بخش به تببین نقش باورها و فرهنگ منطقه در شکل‌گیری نقش ها و طرح های پته دوزی پرداخته شده و در ادامه به اسامی برخی از نقش های مورد استفاده در پته دوزی اشاره شده است.

بخش دوم: رنگرزی شال و نخ پته 

رنگرزی از مهمترین و تاثیرگذارترین مراحل تولید پته به شمار می‌رود و از این رو در بخش دوم به نقش رنگ های حیوانی، گیاهی، مصنوعی و تثبیت‌کننده‌ها در رنگرزی شال و نخ پته دوزی پرداخته شده است.

بخش سوم: نقش انداختن روی شال پته

فرج اله کرمانی از اسامی نام آشنای پته دوزی کشور است که نامش با پته شاه نعمت اله ولی گره خورده است. در این بخش علاوه بر آشنایی با اسامی هنرمندان سال‌های دور پته دوزی به طریقه نقش اندازی طرح های پته دوزی بر روی شال اشاره شده است.

بخش چهارم: تکنیک ها و روش های دوخت پته 

اصلی‌ترین بخش کتاب به شرح تکنیک ها و نحوه دوخت پته دوزی پرداخته است. پتک چهار گوش چهارسوزنه، چهار گوش سه سوزنه، پتک دراز و برگ دوزی از جمله دوخت هایی که در این بخش مورد بررسی قرار گرفته است.

بخش پنجم: مهارت‌های تکمیلی در پته دوزی

مهارت‌های تکمیلی پته دوزی، مجموعه‌ای از اقداماتی است که پس از تکمیل کار پته توسط هنرمند انجام می‌شود. شستشوی پته، طرز نگهداری پته، آسترکشی، رفو کردن پته و لکه بری از شال و سطح پته از جمله این اقدامات است.

حتما بخوانید  شکسته نستعلیق و نابغه‌ای به نام درویش عبدالمجید طالقانی
18 پاسخ
 1. حسین روحانی راوری
  حسین روحانی راوری گفته:

  از تلاش های ارزشمند استاد عزیز و بزرگوارم در زمینه احیا و حفظ هنر پته دوزی بینهایت سپاس گزارم.

  پاسخ
 2. بهرامی
  بهرامی گفته:

  استاد ارجمند، سرکار خانم فلسفی بی نظیر هستند، با دلسوزی و اطلاعات کاملی که دارند آموزش بی عیب و نقصی به هنرجوها ارائه می دهند.
  براشون آرزوی موفقیت دارم.

  پاسخ
 3. بانوبهشتی
  بانوبهشتی گفته:

  👌بسیار عالی است.خوشحالم که استاد عزیزسرکار خانم فلسفی به خوبی به بیان تاریخ کهن ارزشمندترین دستاورد کرمان زمین می پردازند.براشون آرزوی سلامتی و موفقیت دارم🌹🙏🙏

  پاسخ
 4. محمدرضا غجه پور
  محمدرضا غجه پور گفته:

  از آن جایی که پته کرمان زیبا ترین و ارزشمندترین سوزن دوزی در جهان است از استاد عزیز و بزرگوارم که با دلسوزی این کتاب را تالیف و به حفظ و احیای این هنر اصیل کمک کرده اند تشکر و سپاس گزارم.🌹

  پاسخ
 5. دریجانی
  دریجانی گفته:

  سرکار خانم فلسفی نمونه یک استاد دلسوز و مهربان هستند که تمام تلاش خود را برای ارائه هنر خود به دانشجویان به کار می بندند.
  برایتان آرزوی سلامتی و موفقیت از خداوند منان دارم🌹

  پاسخ
 6. محمد علی خدیوپاک
  محمد علی خدیوپاک گفته:

  مرحبا به استاد گرامی جهت نوشتن این کتاب ارزنده که صنعت هنر دستی را (پته دوزی) را بسیار عالی نگاشتند.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *