موزه پته کرمان

موزه پته کرمان

موزه پته کرمان در اسفند ماه ۱۳۹۵ با مدیریت خانم میترا معین زاده افتتاح شد. در این موزه، پته‌هایی از مجموعه خانم معین زاده به نمایش درآمده است. این مجموعه حاصل تلاش سی ساله ایشان در دوخت و جمع‌آوری پته‌های بی‌نظیر کرمان است.

کتابی که آغازگر راهی طولانی شد!

نام موزه پته کرمان که به میان می‌آید ناخودآگاه به یاد کتاب گران‌سنج “نمایشگاه پته‌ های کرمان” می‌افتیم. کتابی که یک خروجی ارزشمند از نمایشگاه پته‌های قدیمی و فاخر کرمان بود. دقیقا سال ۱۳۵۷ بود که مجموعه‌ای از پته‌های بی‌نظیر کشور که حاصل تلاش مجموعه‌داران بزرگ کرمان بود در “موزه و مرکز فرهنگی و هنری صنعتی” در شهر کرمان به نمایش گذاشته شد.

موزه پته کرمان

بته جقه روی جلد کتاب “نمایشگاه پته‌ های کرمان”

کتاب را که ورق می‌زنیم با اسامی نام‌آشنایی چون شیرین شهریاری، شیهین خوارزمی، مسرت ابراهیمی، مینا ابراهیمی، امین دخت معین زاده، امان الله عامری، حاج شکرالله ایرانمنش، احمد هرندی، مجید هرندی پور و بهروز صوراسرافیل روبرو می‌شویم. پس شاید بی‌راه نباشد که موزه صنعتی کرمان را نخستین موزه پته ایران بنامیم. موزه‌ای که با نام علی اکبر صنعتی، نقاش و مجسمه‌ساز بزرگ کرمان گره خورده است. در آن زمان، محمود صنعتی (از نقاشان معاصر)، رئیس موزه صنعتی کرمان بود.

افتتاح موزه پته کرمان

موزه پته کرمان، موزه‌ای خصوصی بوده که به همت خانم میترا معین زاده افتتاح شده است. این مجموعه تماما از پته های معاصر تشکیل شده است که حاصل تلاش سی ساله ایشان است. وی از کارآفرینان کرمان است که در مجموعه خود حدود ۸۰ نفر از زنان کرمانی را برای کار پته دوزی گرد هم آورده است. معین زاده در دوخت پته، فرم های جدیدی از رنگ‌آمیزی معرفی کرده است. در پته های تولید شده توسط مجموعه وی روح همنشینی رنگ ها به وضوح قابل مشاهده است.

موزه پته کرمان

با افتتاح موزه پته کرمان امید این می‌رود که هنرمندان رودوز و سوزندوز کشور با همدلی تمام، مجموعه‌هایی خصوصی در گوشه و کنار کشور راه‌اندازی کرده و یادگارهای فرهنگی کشور را از دل مجموعه های خانگی به محلی عمومی جهت نمایش انتقال دهند. چنین امری مقدمه انجام مطالعات گسترده در حوزه رودوزی های سنتی ایران بوده و به هنرجویان در جهت شناخت دقیق تکنیک‌های درست دوخت کمک شایان توجهی خواهد کرد.

حتما بخوانید  چرا برای یادگیری پته به آموزش نیاز دارم؟
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *