پته دوزی و کاربردهای آن

پته دوزی و کاربردهای آن از فاطمه سیدی

“پته دوزی و کاربردهای آن” عنوان کتابی است از خانم فاطمه سیدی که در سال ۱۳۹۴ توسط انتشارات طرحان و در ۱۵۱ صفحه بر روی کاغذ گلاسه به چاپ رسیده است. در این کتاب به آموزش پته دوزی، نقش‌های پته و کارهای دستی با پته پرداخته شده است.

پته دوزی و کاربردهای آن از نخستین کتاب‌های تالیفی در حوزه پته دوزی به شمار می‌رود که سعی کرده به صورت کاملا تصویری به انتقال مهارت‌های پته دوزی بپردازد. نویسنده این کتاب هنر پته دوزی را میراثی خانوادگی می‌داند که در سال‌های اخیر با سعی و پشتکار خود توانسته است این هنر را در مراکز مختلف هنری و آموزشی کشور بسط و گسترش دهد.

پته دوزی و کاربردهای آن

کتاب پته دوزی و کاربردهای آن شامل چه بخش‌هایی است؟

این کتاب در پنج بخش فهرست‌بندی شده است که هر بخش به صورت مبسوط به شرح موضوعات مربوط به پته دوزی پرداخته است:

وسایل، لوازم و مواد پته دوزی

این بخش بسیار کوتاه بوده (۲ صفحه) و شامل تعاریف ساده همراه با تصویر از مفاهیم اولیه پته دوزی و مواد اولیه پته دوزی است. بخش اول به تعریف پارچه (شال) یا عریض، نخ یا ریس، انواع سوزن، انگشتانه و قیچی پرداخته است.

نقش های پته دوزی

این بخش شامل ۳۰ صفحه است که نقش‌ های پته دوزی را توضیح داده است. موضوعات مورد بحث در این بخش شامل خط ساده یا منحنی، خط زیگزاگ، پتک چهارگوش یا مربع، زنجیر، پتک بلند یا متنابدوزی، نگین، پاکلاغی، برگ ها، دندان موشی، شرفه، لچک ترنج، ترنج و نیم ترنج، بته جقه، شمسه یا خورشید، درخت، نقش های اسلیمی و ختایی، گل های شاه عباسی، گل و بوته، نقش های پرندگان و حیوانات، گل های ساده یا چندپَر، یَراق یا حاشیه، لانه زنبوری و سایر طرح های اسلیمی.

روش‌های دوخت پته

در این بخش، دوخت های پته دوزی توضیح داده شده است. از عمده‌ترین دوخت هایی که به آن پرداخته شده است عبارتند از ساقه دوزی (ساقه دوزی خط شکسته و ساقه دوزی خطوط منحنی کوتاه)، پتک چهارگوش یا پتک مربع، رودوزی پتک چهارگوش یا سیم کشی، دوخت زنجیری، زنجیردوزی، متنابدوزی پتک بلند، رودوزی پتک بلند یا متن دوزی، متنابدوزی به روش نگین دوزی، متنابدوزی پاکلاغی به روش نگین دوزی، لانه زنبوری، گلدوزی و برگ دوزی (برگ شویدی، دندان موشی دوزی، برگ سرو و حاشیه دوزی).

کاربردهای پته دوزی

این بخش شامل تصاویر متعددی از آثار خانم فاطمه سیدی است که در آن به محصولات تولید شده از پته پرداخته است.

چیدمان مبل و پته

بخش آخر کتاب نیز به مانند بخش قبل با زبان تصویر کاربرد محصولات پته دوزی را در ترکیب با مبلمان و چیدمان منزل به تصویر کشیده است. مسلما این تصاویر به شکل‌گیری ایده‌های جدید در ترکیب‌بندی یک خانه سنتی کمک شایان توجهی به مخاطبان خواهد کرد.

در پایان کتاب، سوالات چهار گزینه‌ای در مورد پته دوزی آورده شده است که برای هنرآموزان پته دوزی که قصد شرکت در آزمون شفاهی سازمان فنی و حرفه‌ای را داشته باشند، بسیار مفید به فایده خواهد بود.

چگونه این کتاب را سفارش بدهم؟

کتاب پته دوزی و کاربردهای آن اخیرا مورد تجدید چاپ واقع نشده و تقریبا نایاب شده است. به طوری که موجودی این کتاب در تمامی کتابفروشی‌های آنلاین به اتمام رسیده است. پارسی کرفت با تلاش پیگیر خود در تهران، به تعداد محدودی از این کتاب‌ها دسترسی پیدا کرده است که در صورت نیاز و درخواست، در اختیار علاقمندان قرار خواهد داد. لطفا برای سفارش کتاب، درخواست خود را به شماره واتس اپ ۰۹۱۳۴۸۰۵۷۸۹ ارسال بفرمائید.

حتما بخوانید  پته شاه نعمت اله ولی شاهکاری در هنر پته دوزی
7 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *