نجمه محمدی نژاد

نجمه محمدی نژاد پژوهشگر و هنرمند پته دوزی

نجمه محمدی نژاد از اوایل دهه هشتاد در عرصه هنر و صنایع دستی فعالیت می‌کند. وی از پژوهشگران و هنرمندان حوزه پته دوزی است. محمدی نژاد از معدود هنرمندانی است که به صورت همزمان موفق به دریافت سه نشان ملی در هنر پته دوزی شده است.

مرکز فلات ایران را که در ذهن خود مجسم می‌کنی، با تصویری از کویر و رنگ زرد ماسه‌های بیابان‌های سوزان روبرو می‌شوی. هر چه هست تماما آفتابی به غایت گرم و طولانی است. اما آن سوتر مردمانی را می‌بینی که خیال سرسبزشان میهمان پارچه‌هایی الوان با دوخت‌هایی پر از نقاشی سبز طبیعت است. آری سخن از پته دوزی است. پارچه‌هایی پشمین با دوخت هایی پیچ در پیچ و جقه‌هایی با حافظه قرن‌ها صلابت و استواری و نقش‌هایی که بال‌های خیالت را به دریایی از نور پرواز می‌دهد. به زردشت، پیامبری که آمد تا سرسبزی را در قامت درختان سرو در فلات ایران به تصویر بکشد.

نجمه محمدی نژاد

تمامی حقوق مادی و معنوی این اثر متعلق به خانم محمدی نژاد (پته سرو ناز) است

نجمه محمدی نژاد هنرمندی از خاستگاه شال ایرانی

با کهن‌انسان‌های زرد و نارنجی این سرزمین که سخن به میان می‌آوری، سفره خاطرات رنگین خویش را در مقابل رویت می‌گشایند. تو گویی میهمان ضیافت رنگ‌های ندیده و نشنیده‌ای.

برای اولین بار که گویش زیبای وی را شنیدم به یاد استاد علی اکبر صنعتی و بی‌شمار هنرمند معاصر کرمانی افتادم که آثار فاخرشان، گوشه گوشه موزه‌های ایران و جهان را پر کرده است. آری، سخن از نجمه محمدی نژاد، هنرمند و پژوهشگر پته دوز کرمانی است که بیش از نیمی از عمر خود را صرف هنرآموزی و کسب تجربه کرده است.

وی فارغ التحصیل رشته طراحی دوخت و صنایع دستی است و از سال ۸۲ در کسوت معلم در هنرستان‌های کرمان به تعلیم دانش آموزان پرداخته است. وی از معدود سوزن‌دوزهای ایرانی است که به طور همزمان در سه اثر، حایز نشان ملی شده است. محمدی نژاد هم اکنون با کوله باری از تجربه در حال انجام پژوهشی بزرگ در زمینه پته دوزی کرمان است. وی برای من نماد تلاش پیگیر و خستگی‌ناپذیری است.

نجمه محمدی نژاد

تمامی حقوق مادی و معنوی این اثر متعلق به خانم محمدی نژاد (پته سرو ناز) است

محمدی نژاد از خود می‌گوید

“از سال‌ها پیش شروع به کسب تجربه در زمینه پته دوزی کردم. تلاش کردم تا دوخت های قدیمی و رنگ بندی‌ها را فرا گیرم، اما در این مسیر با مشکلات عدیده‌ای مواجه بودم. برای اینکه بتوانم تجربه قدیمی‌های پته دوزی را تکرار کنم، مجبور بودم به سراغ تکنیک‌های رنگرزی و رنگ‌بندی بروم. متاسفانه محدودیت‌های عجیبی پیش رویم قرار داشت.

متاسفانه گسست نسلی و تغییر بنیادین در دوخت های پته از مشکلات اصلی مطالعه پته‌ های قدیمی بود. از اواخر دوره قاجار، دوخت ها و فرم های پته دوزی دچار تغییرات عمده‌ای شده و رنگ های جوهری یا شیمیایی از ۱۵۰ سال قبل (طبق سفرنامه ژنرال پرسی سایکس) وارد حوزه پته دوزی و قالی بافی شده است. امروزه استادکاران ۸۰ و ۹۰ ساله در این بازه زمانی (دوره پهلوی تا کنون) جای می‌گیرند و به همین دلیل حتی این نسل از پته دوزان قدیمی نیز با رنگ‌بندی‌ها، تعدد رنگ‌ها و دوخت های دوره قاجار و قبل‌تر از آن آشنایی کافی ندارند.

کمبود یا عدم وجود مواد اولیه بومی پته نظیر نخ و شال اصیل و باکیفیت از دیگر مشکلات دوخت پته به روش قدماست. به اعتقاد من دلیل اصلی خلاصه شدن رنگ های پته در ۱۴ رنگ اصلی و فرعی در نداشتن صرفه اقتصادی در صنعت رنگرزی است. چرا که رنگرزهای فعلی حاضر به تولید طیف رنگ های متعدد در مقدار اندک نیستند. از این رو بازار پته دوزی با یک سانسور رنگی بزرگ روبروست.

گران قیمت بودن کرک تولید شده در کشور و عدم وجود زیرساخت لازم جهت ریسندگی کرک و حتی پشم و نیز وجود ضعف در رنگرزی امروزی از کاستی‌های عمده‌ای است که هر روزه با آن دست و پنجه نرم می‌کنم”.

محمدی نژاد از ارادتمندان پته شاه نعمت اله ولی است و این پته را نقطه عطف پته های فاخر ایرانی می‌دهد. به اعتقاد وی پته شاه نعمت اله ولی نقشه راه پته دوزی کرمان است که می‌تواند چونان چراغی، روشنای هزاران راه نرفته در تجربه دوخت به روش قدما باشد”.

حتما بخوانید  نقاشی دوره افشاریه و ویژگی‌های آن
37 پاسخ
 1. نجمه محمدی نژاد
  نجمه محمدی نژاد گفته:

  درود بر شما . بسیار سپاسگزارم از لطف و همراهی شما بزرگوار که نهایت تلاش خود را برای زنده نگه داشتن هنر های سنتی انجام می دهید ‌.امیدوارم لحظه به لحظه مسیری که در آن قدم برداشته اید سرشار از موفقیت و پویایی باشد . 🌹🌹🌹🌹

  پاسخ
  • یعقوب اسعدی
   یعقوب اسعدی گفته:

   خانم محمدی نژاد عزیز.
   در پارسی کرفت هر چه هست، متعلق به هنرمندان نابی همچون شماست.
   ممنون از اینکه در جمع هنرمندان و علاقمندان به هنر زیبای پته دوزی هستید و با نظرات سازنده و متفاوت خود باعث دلگرمی ما می شوید.

   سپاس

   پاسخ
 2. گودرززاده
  گودرززاده گفته:

  سرکار علیه خانم محمدی نژاد استاد گرانقدر
  امید که همیشه در صحت و سلامت باشید
  🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸🔸
  تنت به ناز طبیبان نیازمند مباد
  وجود نازکت آزرده گزند مباد

  سلامت همه آفاق در سلامت توست
  به هیچ عارضه شخص تو دردمند مباد

  جمال صورت و معنی ز امن صحت توست
  که ظاهرت دژم و باطنت نژند مباد

  در این چمن چو درآید خزان به یغمایی
  رهش به سرو سهی قامت بلند مباد

  در آن بساط که حسن تو جلوه آغازد
  مجال طعنه بدبین و بدپسند مباد

  هر آن که روی چو ماهت به چشم بد بیند
  بر آتش تو بجز جان او سپند مباد

  شفا ز گفته شکرفشان حافظ جوی
  که حاجتت به علاج گلاب و قند مباد
  شاگرد شما

  پاسخ
  • نجمه محمدی نژاد
   نجمه محمدی نژاد گفته:

   قربون مهربونیتون .
   با این اشعار زیبا سراسر وجودم سرشار از شور و نشاط و تلاش بیشتر شد ‌ . بهترین ها رو برایتان آرزومندم 🌹❤🌹❤

   پاسخ
 3. مهرانه دانشوران
  مهرانه دانشوران گفته:

  سلام و درود بر شما .سرکار خانم‌محمدی نژاد هنرمندی برجسته مدرسی مهربان و دلسوز میباشند .که اشتیاق وافر ایشان در احیای پته کهن ایران ،هر انسانی را به وجد می آورد .

  پاسخ
  • نجمه محمدی نژاد
   نجمه محمدی نژاد گفته:

   در کنار شما بودن برایم افتخار بزرگیست.
   و انجام وظیفه میکنم . و از لطف و مهرورزی شما نازنینان انرژی برای تلاش بیشتر میگیرم . بسیار سپاسگزارم🌹❤🌹❤

   پاسخ
 4. امینه احمدی
  امینه احمدی گفته:

  درود بر هنرمندان این مرز وبوم .چه آنان که هنری دارند وچه آنان که هنری را معرفی می کنند.بویژه سایت هایی که هنر مندان را به همه می شناسانند.
  به راستی که هنر ناب خانم محمدی نژاد در عرصه پته دوزی ،پنجره بسته رو به چشمان ما را به پنجره پراز زیبایی ها وشکوه پته اصل کرمان باز کرد.امید وارم همه از این هنر اصیل بهره ببرند.بی شک زنده کردن پته اصیل کرمان بر ازنده نام خانم محمدی نژاد است که پس از سالها تحقیق وپژوهش این هنر را در حال گستراندن هستند.
  به همه دوستداران پته اصیل توصیه می کنم تا از آموزش های زیبای ایشان بهره ببرند.که با منتهای مهربانی وعشق، تمامی هنر خویش را که حاصل تحقیق وپژوهش ایشان است .در اختیار همه هنر دوستان قرار داده اند.
  دست مریزاد این دستان گهر بار

  پاسخ
  • نجمه محمدی نژاد
   نجمه محمدی نژاد گفته:

   شما با قلب زیبایتان وجودم را سرشار از عشق میکنید . بهترین ها را برایتان آرزومندم🌹❤🌹❤

   پاسخ
 5. نادیا شاهرخی
  نادیا شاهرخی گفته:

  خانم محمدی نژاد عزیزم نه تنها در پته استاد من هستن بلکه در اخلاق هم استادم هستن بانویی بسیااارر هنرمندو شایسته و بی همتا منتظر درخشیدنتون در سطح بین المللی هستیم

  پاسخ
 6. بابائی
  بابائی گفته:

  با سلام خدمت شما دوست عزیز و تشکر از زحماتتون…چقدر کارتون قابل تحسین و تقدیر هست… از استاد نازنیم خانم محمدی نژاد عزیز هم بسیار سپاسگذار و ممنون هستم…علاوه بر اینکه از ایشون کار پته سنتی و اصول کار صحیح رو اموزش دیدم از اخلاق و منش ایشون درس زندگی گرفتم…ایشون با وسعت قلبی که دارن در کنار اموزش صحیح و اصولیشون به واقع باعث شدن نه تنها شاگردانشون اینکار رو یاد بگیرن بلکه هر سوزنی که میزنن از سر عشق و علاقه باشه… ذوق هنری استاد محمدی نژاد عزیز و رفتار توام با فروتنی ایشون باعث شد تا زندگی رو جور دیگه ایی ببینم شاید این رو خودشون هم ندونن… پته صرفاً یک دوخت بر روی پارچه نیست پته خودِ زندگیه برام خودِ بهشته… جدا تشکر میکنم از گفت و گویی که ترتیب دادین و از حمایت هایی که از هنرمندان سرزمین زیبامون انجام میدین…

  پاسخ
  • یعقوب اسعدی
   یعقوب اسعدی گفته:

   ممنون از شما دوست بزرگوار.
   این کمترین کار در قبال هنرمندان این مرز و بوم هست که کمر همت به انجام آن بسته ایم.

   پاسخ
   • بابائی
    بابائی گفته:

    جناب اسعدی بزرگوار از اشنایی باشما بسیار مشعوف و خرسندم چرا که عده ی اندکی هستند دراین زمانه وانفسا که قدر هنر و هنرمند رو به معنای واقعی درمیابند…. بدونید که صمیمانه ازتون تشکر میکنم و قدردان زحمات شما هستم… هر چند اندک ولی از صمیم قلب

    پاسخ
    • یعقوب اسعدی
     یعقوب اسعدی گفته:

     خانم بابایی
     یکی از رسالت های اصلی پارسی کرفت ایجاد بستر همکاری و ارتباط بین هنرمندان رشته های مختلف صنایع دستی است. یکی از شاخه های اصلی صنایع دستی که ما علاقمند به فعالیت در آن حوزه هستیم، رودوزی های سنتی ایران و بخصوص پته دوزی کرمان است. معرفی هنرمندان شاخص هر رشته و به ویژه هنرمندان پیشرو و مبدع از اهداف اصلی ماست.
     از تمامی شما هنرمندان عزیز دعوت می کنیم که مقالات مربوط به پته دوزی را مطالعه کرده و نظرات و انتقادات خود را در زیر هر مقاله یادداشت بفرمائید.
     مسلما این نکات سازنده، روشنای مسیر ما خواهد بود.

     پاسخ
  • نجمه محمدی نژاد
   نجمه محمدی نژاد گفته:

   بانو بابایی نازنین شما خیلی خیلی بزرگوارید و باعث افتخار بنده اس که در خدمت شما هنرمندان سرزمینم هستم و هر لحظه از شما بزرگواران درس زندگی میگیرم . پاینده باشید ناز بانو ❤🌹❤🌹🌹

   پاسخ
   • بابائی
    بابائی گفته:

    استاد عزیزم نمیدونید چقدر شیفته محبت و خونگرمی و صفای وجودتون هستم کاش بُعد مسافتی نبود تا صمیمانه دست پر مهرتون رو میفشردم و بوسه بر اونها میزدم… در قلب من جایگاه ویژه ایی هست برای هنر و هنرمند… هنرمند شمایید استاد عزیزم خجالت زدم میکنید که این عنوان رو ب من میگید من فقط هنردوست هستم خیلی راه درازی در پیش دارم تا به هنرمند بودن برسم… پایدارو سرافراز باشید بهترین جان.

    پاسخ
 7. نرگس گرمی
  نرگس گرمی گفته:

  پس از مدت ها جستجو بالاخره یه هنرمند متعهد و کار بلد پیدا کردم که واقعا دغدغه احیای پته رو دارن واقعا کاراشون عالی و هنرمتد با اخلاق و متعهد هستند انشاله همیشه سلامت و موفق باشند و همچنان در راه اعتلای این هنر

  پاسخ
 8. محبوبه چیت ساز
  محبوبه چیت ساز گفته:

  در مورد خانم نجمه محمدی نژاد در یک جمله میتونم بنویسم بانویی هنرمند و عاشق و متعهد و وطن دوست .

  پاسخ
 9. nasrinnaderi
  nasrinnaderi گفته:

  ازصمیم قلب از تلاشهای صادقانه وخالصانه شما سرکارخانم محمدی نژاد عزیزدرراستای احیای پته کهن تقدیرو تشکر مینمایم
  صمیمانه ترین تبریکات نثار وجود گهربار شما باد

  پاسخ
 10. نسرین محمدرحیمی
  نسرین محمدرحیمی گفته:

  باسلام ودرود حضور سرکارخانم محمدی نژاد عزیز…سرکارعالی مایه ی فخر ایرانیان وکرمانیان هستین.شماچشم مارابه زیباییهای اصیل پته ولذت دوخت ان باز کردین.ازاینکه افتخار اشنایی وهنرجویی شمارا پیداکردم بسیار خوشحالم .
  درپناه خدا استواروموفق ودرخشان باشین

  پاسخ
 11. نسرین محمدرحیمی
  نسرین محمدرحیمی گفته:

  سلام و درود به سرکارخانم محمدی نژاد عزیز
  سرکارعالی مایه ی فخر ایرانیان و کرمانیان هستین.شما چشمان مارا به رو زیباییهای اصیل پته باز کردین.ازاینکه افتخار آشنایی و هنرجویی شما نصیبم شد بسیار خوشحالم.
  درپناه خدا استوار و موفق و درخشان باشید.

  پاسخ
 12. امینه احمدی
  امینه احمدی گفته:

  سلام.جناب اسعدی بزرگوار .ممنون از سایت بسیار خوبتون.که هنر وهنرمندان این مرز وبوم را به همه معرفی می کنید.خواستم به یکی دو مورد اشتباه چاپی که در مورد هنرمند عزیزمون خانم محمدی نژاد نوشته بودید را یاد آوری کنم.
  یکی این که(کهن‌انسان‌های زرد و نارنجی این سرزمین)جمله به نظرم نامفهومی است که اشتباها تایپ شده.
  دیگر اینکه رنگرزی جوهری از حدود ۱۵۰ سال قبل یعنی زما اواخر قاجار به رنگرزی وارد شده واین نکته رو سرپرسی سایکس (سیاح معروف انگلیسی)هم اشاره کرده ومربوط به زمان رضا شاه نیست.
  ممنون از سعه صدر شما بزرگوار

  پاسخ
  • یعقوب اسعدی
   یعقوب اسعدی گفته:

   خانم احمدی عزیز،
   ممنون از اظهار لطفتون. امیدوارم که روز به روز اقدامات موثرتر ولو کوچک تر در زمینه هنر این سرزمین انجام دهیم و در آینده ای نزدیک شاهد بالندگی هنرمندان عزیزمان باشیم.

   باز هم ممنون از توجهتون

   پاسخ
 13. برزگر
  برزگر گفته:

  ضمن عرض سلام و ادب خدمت سرکار خانم محمدی بزرگوار که از اساتید و هنرمندان عالیقدر استان ویکی از بااخلاق ترین عزیزانی هست که در جامعه هنری با تمام وجود بهشون افتخار میکنیم انشالله روز به روز شاهد پیشرفت و درخشش این بانو گرامی باشیم

  پاسخ
  • نجمه محمدی نژاد
   نجمه محمدی نژاد گفته:

   بانوبرزگر نازنین . هنرمند دوست داشتنی . از شما بسیار سپاسگزارم . خیلی عزیزین برام🌹🌹🌹🌹

   پاسخ
 14. سمانه ساعدی
  سمانه ساعدی گفته:

  درود بر سایت پارسی کرفت و تمام دست اندر کاران که هنرمندانی چون بانو محمدی نژاد را شناسایی و معرفی می کنند.
  واقعا بانو محمدی نژاد هر آنچه با زحمت به دست آوردن دارن در کلاس نابشون در اختیار شاگردانشان قرار میدن؛ خالصانه، صادقانه و صمیمانه.
  ممنونم، ممنونم، ممنونم

  پاسخ
 15. نجمه محمدی نژاد
  نجمه محمدی نژاد گفته:

  درود بر شما . کاملا درسته . رنگ جوهری حدود ۱۵۰ ساله که در درون قالی و پته کرمان راه پیدا کرده و متاسفانه از ارزش این دو هنر کهن بسیار زیبای کرمان کاسته . 🌹🌹🌹

  پاسخ
 16. نجمه محمدی نژاد
  نجمه محمدی نژاد گفته:

  درود بر شما . کاملا درسته . رنگ جوهری حدود ۱۵۰ ساله که در درون قالی و پته کرمان راه پیدا کرده و متاسفانه از ارزش این دو هنر کهن بسیار زیبای کرمان کاسته . و کاملا درسته در سیاحت نامه سرپرستی سایکس به این مورد مهم اشاره شده.🌹🌹🌹

  پاسخ
 17. زهرا نوربخش
  زهرا نوربخش گفته:

  باسلام خدمت شما
  استاد گرامی ودلسوز ممنونم ازتون بابت نگه داری از این هنر کهن خدا شمارو برای جامعه هنری حفظ کنه.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *