ابزارهای چرم دوزی

چرم دوزی از جمله شاخه های صنایع دستی است که ابزارهای مورد استفاده در آن از تنوع بالایی برخوردار است. در اینجا تعدادی از ابزارهای چرم دوزی را جهت آشنایی شما آورده ایم. 

ابزارهای چرم دوزی با تنوع بالای خود به ابزارهای دوخت، ابزارهای برش، ابزارهای چسباندن، ابزارهای نگهداری و ابزارهای علامت زنی تقسیم بندی می شود.

ابزارهای دوخت

سوزن

ابزار چرم دوزی_سوزن

معمولا سوزن در اندازه های مختلفی یافت می شود. از سوزن های بزرگ زمانی استفاده می شود که چرم استفاده شده در کار ضخیم باشد.

بشکاف

ابزار چرم دوزی _ بشکاف

از ابزار بشکاف برای شکافتن درزها و دوخت هایی که به اشتباه زده شده اند و نیز باز کردن جا دگمه استفاده می شود.

انگشتانه

بزار چرم دوزی _ انگشتانه

انگشتانه ابزاری است از جنس فلز که آن را نوک انگشت گذاشته ومانع فرو رفتن سوزن به انگشت، حین خیاطی شود.

نخ

ابزار چرم دوزی _ نخ مومدار ابزار چرم دوزی _ نخ رنگی

نخ از اصلی ترین ابزارهای چرم دوزی است. نخ های چرم دوزی انواع متفاوتی دارند که به طور کلی به دو دسته نخ مومدار و بدون موم تقسیم می شوند. دوخت چرم به وسیله نخ مومدار انجام می شود.

موم

ابزار چرم دوزی _ موم

موم برای موم دار کردن نخ های ابریشمی و نخ هایی که خاصیت مومدار بودن خود را از دست داده اند استفاده می شود. با مومدار کردن نخ از لایه لایه و ریشه ریشه شدن نخ جلوگیری کرده و در نهایت دوخت آسان تری خواهید داشت.

ابزارهای برش

قیچی

ابزار چرم دوزی _ قیچی

از این قیچی برای بریدن انواع چرم گاوی، بزی، گوسفندی، اشبالت، چرم مصنوعی و نمد استفاده می شود. ساختار دسته های بزرگ و تیغه  کوچک و تیز آن برای بریدن قطعات کوچک مناسب تر است.

کاتر

ابزار چرم دوزی _ کاتر قلمیابزار چرم دوزی _ کاتر  ابزار چرم دوزی _ کاتر چرخشی

این ابزار به منظور برش چرم و گرد کردن لبه های آن استفاده می شود.

نخ چین

ابزار چرم دوزی _ نخ چین

نخ چین یا نخ بُر، ابزاری سبک، کوچک و بسیار تیز است که از آن برای برش نخ های اضافه کار یا بریدن نخ از انتهای کار استفاده می شود. توجه کنید که این ابزار، برای برش پارچه، کاغذ و سایر مواد مناسب نیست و باعث کند شدن آن می شود.

ابزارهای چسباندن

چسب

ابزار چرم دوزی _ چسب تویوپی ابزار چرم دوزی _ چسب قوطی

چسبندگی بالا از مهمترین ویژگی های چسب چرم دوزی است. معمولا به منظور استحکام بیشتر، از چسب های آهن که دارای چسبندگی با مقاومت بالاتری می باشد، استفاده می شود. بهترین چسب برای چرم دوزی، چسب آهن یا پاتکس یا ۸۸۸۸ است.

چسب دو طرفه ژله ای و شیشه ای

ابزار چرم دوزی _ چسب دوطرفه شیشه ای ابزار چرم دوزی _ چسب دوطرفه ژله ای

نحوه استفاده از این ابزار به این صورت است که در هنگام استفاده، یک طرف چسب به سطح کار چسبانده شده و برای چسباندن سطح دیگر آن، رویه کاغذی آن را جدا کنید.

قلمو چسب

ابزار چرم دوزی_ قلمو

از قلموی چسب زمانی استفاده می شود که چرم دوز بخواهد از چسب های کیلویی که در قوطی قرار دارد، استفاده کند. هنرمند به راحتی می تواند با استفاده از قلمو، چسب را بر روی کار خود پخش کند.

کرپ

ابزار چرم دوزی _ کرپ ابزار چرم دوزی _ کرپ

این ابزار مخصوص پاک کردن اثر خطوط و چسب است که به هنگام انجام پروژه بر روی چرم مانده است. این ابزار می تواند به راحتی و بدون آسیب زدن به چرم آن را پاک می کند.

ابزارهای نگهداری

تخت کار

صفحه برش الفا ابزاری است که برای برش زدن چرم، پارچه و نمد با استفاده از کاتر دوار و کاتر معمولی مورد استفاده قرار می گیرد. این صفحه در اثر برش، دچار خش نشده و برخلاف شیشه باعث کند شدن تیغه  کاتر نیز نمی شود. ضخامت صفحه برش، ۱.۵ میلی متر و در سایزهای A3، A4 و سایر اندازه ها تولید می شود. سطح این صفحه به صورت مدرج با مقیاس های سانتی متر و اینچ ساخته می شود.

گیره

از جمله کاربردهای این ابزار می توان به نگه داری چرم پیچ بر روی میز کار بعد از چسب زدن اشاره کرد. این ابزار در این حالت، نقش پرس را ایفا می کند. همچنین می توان چند لایه چرم را توسط گیره روی هم فیکس کرده و تمامی لایه ها را به یک باره سوراخ کرد.

گیره پا اسبی مخصوص دوخت دو سوزنه

گیره یا اسبی یکی از ابزار های حرفه ای در چرم دوزی است. گیره به دقت و تمیزی دوخت کار کمک بسیار می کند و باعث می شود، دست چرم دوز در هنگام سوراخ کردن، دچار آسیب نشود. در لبه این ابزار، یک تکه چرم، چسبانده می شود تا گیرائی کار را بهتر کند.

ابزارهای علامت زنی

مشته

ابزار مشته برای کوبیدن بر روی سمبه و سوراخ کردن چرم استفاده می شود. کار کردن با این ابزار به خاطر وزن کمی که دارد، نسبت به چکش راحت تر است. معمولا جنس این ابزار از چدن است.

چکش

این وسیله کاربردی مشابه مشته دارد. البته به منظور حکاکی روی چرم و یا چرم دوزی کفش، کار با چکش راحت تر است.

سنبه

سنبه یکی از کاربردی ترین ابزارهای چرم دوزی است. سنبه وسیله ایست به شکل مداد که جنس آن از فولاد است و برای سوراخ کردن چرم از آن استفاده می شود. سنبه ها دارای سطح مقطع های مختلفی هستند، اما سطح مقطع دایره، بیشترین کاربرد را به خود اختصاص می دهد. سنبه ها را با توجه به اندازه قطر سطح مقطع، شماره بندی می کنند و این شماره بر حسب میلی متر است. برای سوراخ کردن چرم. معمولا از سنبه شماره ۱، برای دوخت با نخ از سنبه شماره نیم و برای دوخت با تریشه و زدن دکمه یا پرچ از سنبه شماره ۲/۵  استفاده می شود. این ابزار با توجه به کاربردهای متفاوتی که دارد در انواع، سایز ها و اشکال مختلفی تولید می شود.

سنبه گرد

سنبه شکلی

سطح مقطع این سنبه ها به صورت نقوش هندسی بوده و برای زیبایی کار استفاده می شوند.

سنبه حکاکی

سنبه اریب زن یا چنگالی

سنبه کمربندی و سنبه چاک زن

حتما بخوانید  انواع دوخت چرم دوزی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *