دولت یازدهم

بازبینی گردشگری در دولت یازدهم و دوران پسابرجام


برجام، چشم­ انداز ترسیم شده از سوی موسسه مکنزی و نگاه خاص دولت یازدهم به گردشگری، نویدبخش دستیابی ایران به جایگاه واقعی خود در حوزه گردشگری بین­ المللی است.

مقدمه

همزمانی انتشار گزارش موسسه مکنزی در مورد وضعیت اقتصادی ایران و توافق هسته­ ای دولت یازدهم با شش قدرت جهانی و شروع برجام در سال میلادی گذشته، بهانه­ ای شد تا نگاهی اجمالی به وضعیت گردشگری کشور در دوران پسابرجام داشته باشیم.

بی ی­شک پس از انعقاد برجام بین دولت یازدهم و شش قدرت جهانی که تلاشی برای برگشت ایران به معادلات جهانی بود، زمینه­ ها و فرصت­ های اقتصادی بی­ شماری برای کسب سهم بازارهای منطقه­ ای نصیب ایران شده است. در این میان گردشگری به عنوان یکی از بخش­ های وابسته به جریان جهانی شدن و نیرویی تغییردهنده در اقتصاد ملی، شاهد تحولاتی اندک، اما تاثیرگذار در عرصه سیاست­گذاری­ های گردشگری بود. از طرف دیگر در سال گذشته (۱۳۹۴) با پیشی گرفتن درآمدهای مالیاتی ایران از درآمد نفت و گاز، این امید به وجود آمد که گردشگری می ­تواند به عنوان یکی از بازیگران اصلی اقتصاد در آینده ایران نقش پررنگی داشته باشد.

رویکرد دولت ها به گردشگری

متاسفانه رویکردهای مدیریتی دولت­ های نهم و دهم باعث ایجاد روندی بیمارگونه­ در سیستم گردشگری شد، به طوری که سهم گردشگری از تولید ناخالص داخلی و اشتغال به کمترین میزان خود در ۱۵ سال اخیر رسید. از طرف دیگر از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴، میزبانی از گردشگران بین­ المللی، بیشتر به پذیرایی از گردشگران حوزه همسایگان کشور (پاکستان، افغانسان، ترکمنستان، آذربایجان، ترکیه و عراق) محدود شده و میانگین مخارج هر گردشگر را به رقم ناچیز ۱۹۳ دلار رساند.

با روی کار آمدن دولت یازدهم و به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ­ای، علی­رغم پیش ­بینی سونامی گردشگری از سوی کارشناسان و تصمیم بر اعمال بازاریابی معکوس برای ممانعت از ورود گردشگر به کشور، دولت، تصمیم به احداث زیرساخت­ های گردشگری گرفت. خوشبختانه در عین حال اخباری مبنی بر راه ­اندازی بیش از هزار پروژه­ سرمایه­ گذاری و معافیت پنج ساله مالیاتی اقامتگاه ­ها و مراکز گردشگری تازه تاسیس و اعطای ویزای حین ورود به بیشتر کشورها، عزم دولت را برای تقویت گردشگری داخلی و بین­ المللی بیش از پیش به نمایش گذاشت.

گزارش مکنزی

همزمان با تحولات منتج از برجام، موسسه مکنزی در گزارشی که اخیرا در مورد وضعیت اقتصادی ایران منتشر کرده است، افزایش یک تریلیون دلاری تولید ناخالص داخلی و ایجاد نه میلیون شغل را تا سال ۲۰۳۵ (۱۴۱۴) پیش­ بینی کرده است. بر اساس این گزارش، سیستم گردشگری ایران تا سال ۲۰۳۵ قابلیت پذیرایی از ۹۴ میلیون گردشگر را به دست خواهد آورد که از این میان، ۲۸ میلیون نفر اختصاص به گردشگران بین­ المللی خواهد داشت. این میزان گردشگر، می­ تواند ارزش افزوده ناخالصی در حدود ۵۹ میلیارد دلار نصیب کشور کرده و ۸۰۰ هزار شغل جدید ایجاد ­کند.

اقدامات دولت یازدهم

حال با توجه به چشم­ انداز ترسیم شده از سوی موسسه مکنزی، به نظر می­ رسد، نگاه خاص دولت یازدهم به گردشگری و مطرح شدن دکترین گردشگری به عنوان دیپلماسی عمومی از طرف دکتر روحانی، بتواند نویدبخش دستیابی ایران به جایگاه واقعی خود در حوزه گردشگری بین­ المللی باشد. اما در عین حال، لازم است برای حداکثرسازی تاثیر گردشگری در اقتصاد کشور، علاوه بر بهره وافی گرفتن در سرمایه­ گذاری­ های داخلی، شرایط و سیاست­ های سرمایه­ گذاری­ های خارجی و مشارکت در پروژه­ های گردشگری، اصلاح و زمینه برای حضور هر چه بیشتر شرکت ­های بین المللی مساعدتر شود. در این میان، همکاری­ های شبکه­ ای در زمینه بازاریابی با سایر کشورها و نیز هدف­گذاری تخصصی در گردشگری کشور می­ تواند به پیشبرد اهداف تعیین­ شده دولت کمک شایان توجهی کرده و باعث خارج شدن بازار تک محصولی گردشگری کشور از زیر سایه سنگین گردشگری ایدئولوژیک شود.

https://telegram.me/paytakhtkohan

photo_2016-12-30_00-32-33

حتما بخوانید  مراحل دوخت پته دوزی
1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *