ارتقاء سیاستگذاری در حوزه صنایع دستی ایران


در برنامه ششم توسعه به موضوع میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری توجه خاصی شده است و این گویای ارتقاء سیاستگذاری در حوزه صنایع دستی است.

سیاستگذاری صنایع دستی

سیاستگذاری صنایع دستی در سال ­های اخیر و بخصوص با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و نیز سیاستگذاری ­های جدید دولت، تغییراتی رویکردی در بخش صنایع دستی مشاهده شد. به طوری که در برنامه ششم توسعه، یک بخش از بیست و نه بخش برنامه به موضوع میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اختصاص داده شده است. این امر حکایت از تغییر نگرش مسئولین کشوری به صنایع بومی کشور می­ کند. همچنین طرح حمایت از هنرمندان و استادکاران صنایع دستی در مجلس شورای اسلامی در سال نود و پنج نشان ­دهنده عزم مجلس و دولت در حل معضلات و مشکلات این قشر از جامعه می باشد.

از طرف دیگر، همزمانی هیجدهمین اجلاس شورای جهانی صنایع دستی در شهر اصفهان با تصویب و اجرایی شدن برنامه ششم توسعه و طرح پشتیبان مجلس، می ­تواند شروع مبارکی برای تحول قوانین کشوری در جهت سیاستگذاری در حوزه صنایع دستی باشد. نخستین نشانه این تحول، در سهم سی و هشت درصدی هنرمندان و سازمان­ های مردم ­نهاد مرتبط با صنایع دستی ایران از کل اعضای شورای صنایع دستی غرب آسیا قابل مشاهده است. آمار زیر منطقه غرب آسیا بیانگر این موضوع است که بین سال­های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶، تعداد ۲۴ مورد عضویت مستقل و وابسته از طرف کشور ایران در شورای جهانی صنایع دستی به ثبت رسیده است و این امر مبین آغاز حضور فعال هنرمندان ایرانی در عرصه­ های بین المللی است.

از طرف دیگر انتخاب شهر اصفهان به عنوان شهر خلاق و رشت به عنوان شهر خلاق غذا در سال ۲۰۱۵ و همچنین انتخاب شهرهای اصفهان، تبریز، مشهد و لالجین به عنوان شهرهای صنایع دستی از سوی یونسکو و شورای جهانی صنایع دستی، بستر مناسبی جهت معرفی و ظرفیت­ سازی صنایع خلاق و به ویژه صنایع دستی ایران در سطح جهانی فراهم کرده است.

حتما بخوانید  برای پته دوزی به چه ابزارهایی نیاز دارم؟
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *