هنرمندسرای هورشید

هنرمندسرای هورشید خانه‌ای برای تمامی فصل‌ها!

چند سالی است هر رویداد تاثیرگذار هنری که در اصفهان برگزار می‌شود، یک پای ثابت آن، هنرمندسرای هورشید است. هورشید جایی است که در آن، ساز هر رویداد بومی ـ هنری با استادی تمام نواخته می‌شود.

از میان کوچه‌های قدیمی و مملو از درخت زَردَنجان (روستایی از بخش مرکزی شهرستان اصفهان) که عبور می‌کنی، به خانه‌ای می‌رسی که مدتی است میزبان هنرمندان ایران از گوشه گوشه این سرزمین است. نام زردنجان با هنرمندسرای هورشید گره خورده است. هورشید به واقع به مانند آفتابی بر مرکز هنر و صنایع دستی ایران می‌تابد. نوری است که به مدد فعالیت شبانه روزی فرزانه سلیمانی نیسیانی همچنان می‌تابد.

هنرمندسرای هورشید

فضای روح‌نواز هنرمندسرای هورشید

وارد خانه که می‌شوی، تو گویی یک حس نامرئی با صدایی رسا به پیشوازت می‌آید: “اینجا متعلق به کسی است که روح هنر قدیم را در جان هنر جدید دمیده است”. فرزانه سلیمانی، خود می‌گوید که “این بومگردی محلی برای فعالیت و اقامت هنرمندان و فعالین محیط زیستی، اجتماعی، فرهنگی و ایده‌پردازان هنری است”. مدیریت هنرمندسرای هورشید بر عهده خود اوست. وی تحصیل‌کرده هنر است. کارشناسی صنایع دستی، کارشناسی ارشد گرافیک (تصویرسازی) و دکتری پژوهش هنر. اینها تنها بخشی از کارنامه هنری و عملی اوست. ۱۴ سال فعالیت در زمینه صنایع دستی از دیگر سوابق اوست. در هر گوشه هورشید، هنری از نقاط مختلف ایران به چشم می‌خورد. از گلیم قشقایی و بخارادوزی تا عروسک‌های احیاشده شرق اصفهان، همه و همه در یک مکان گرد هم آمده است.

هنرمندسرای هورشید

عروسک‌های هورشیدی

بی‌شک، عروسک یکی از منابع فرهنگ شفاهی ایران است که چونان حلقه‌ای واسط، رموز فرهنگی گذشتگان را به آیندگان منتقل می‌کند. از این رو عروسک نه تنها برای کودکان، بلکه برای بزرگسالان نیز حاوی مضامینی تربیتی و فرهنگی است. از گذشته تا کنون عروسک بازی برای دختران سرزمین ما فرصتی برای تمرین الگوهای مادرانه بوده است. از طرف دیگر عروسک نقش پررنگی در جامعه‌پذیری، تربیت فردی و افزایش درک کودک از محیط اطراف ایفا می‌کند. برای مثال نوع پوشش عروسک الگویی برای انتخاب پوشش توسط کودک به شمار می‌رود.

عروسک برای کودکان، استعاره‌ای گویا برای بیان خواسته‌های درونی آنهاست. گویی کودکان هر آنچه را که توان گفتنش را ندارند، در جان عروسک جاری می‌سازند. از این دست استعاره‌های نمادین در گوشه گوشه تاریخ تربیتی سرزمینمان ایران به وفور یافت می‌شود. متاسفانه در چند دهه اخیر در اثر گسست شدید نسلی و کم رنگ شدن نقش تربیتی مادربزرگ‌ها، نقش عروسک در تربیت، شخصیت‌سازی و جامعه‌پذیری کودک به فراموشی سپرده شده است.

یکی از جلوه‌های عروسکی ایران، عروسکی موسوم به عروسک هورشیدی است که در سال‌های اخیر تلاش‌هایی برای بازآفرینی و معرفی آن صورت گرفته است. این عروسک یادآور نقش خورشید خانم است که در لالایی‌های مادرانه نیز نامی از آن شنیده می‌شود:

هنرمندسرای هورشید

خورشید خانم خورشید خانم آفتاب کن، شب رو اسیر خواب کن!

در عروسک‌های هورشیدی نقش خورشید بر روی صورت این موجودات بیجان نقش می‌بندد. برخی از این عروسک‌ها فاقد دست و پا بوده و بدنی مثلثی دارند. فرزانه سلیمانی نیانگذار نخستین عروسکخانه مرکز ایران است. وی عروسک‌های هورشیدی شرق اصفهان را با کمک مادران این منطقه در معرض دید همگان قرار داد. به جرات می‌توان گفت که قبل از وی، کمتر هنرمندی با این جلوه‌های هنر باستانی اصفهان آشنایی داشت. وی با تلاشی پیگیر، مادران و دختران منطقه شرق اصفهان را متقاعد به بازآفرینی عروسک‌های هورشیدی کرد که این کوشش وی منجر به شروع کوشش‌های پژوهشگران و هنرمندان در بازآفرینی عروسک‌های سایر مناطق ایران شد.

هنرمندسرای هورشید

حضور پارسی کرفت در هنرمندسرای هورشید

حتما بخوانید  نخ پته دوزی یا ریس و ویژگی های آن
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *