تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی

چگونه چرم طبیعی را از مصنوعی تشخیص دهیم؟ ۱۱ روش تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی ؟


امروزه با توجه به سیل واردات محصولات چرم مصنوعی و همچنین تولید آن ها در داخل کشور، تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی یکی از دغدغه های روز به شمار می رود. اگر تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی را ندانید، امکان دارد هزینه ی گزاف یک کالای چرم طبیعی را بپردازید ولی توسط یک کارشناس چرم متوجه شوید که چیزی جز چرم مصنوعی چینی نخریده اید. در انتهای این مقاله با ارائه ۱۱ مرحله مهم و کاربردی، توانایی تفکیک چرم طبیعی از مصنوعی را خواهید داشت.

روش های تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی

 • خریداری از فروشگاه های معتبر

فروشگاه چرمتوصیه می شود که چرم از فروشگاه های معتبر خریداری شود. به علت زیاد شدن واردات کالاهای چرمی بی کیفیت ممکن است، کالای چرمی از پوست حیوانات حرام گوشت یا حیوانات حلال گوشتی که ذبح اسلامی نشده اند تهیه شده باشد.

 • شناسنامه، نشان و ضمانت نامه

تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی با توجه به برچسب چرم طبیعیاکثر کالاهای چرمی تولید شده از چرم طبیعی دارای شناسنامه بوده، که اطلاعات مربوط به کالا در آن درج شده است. این محصولات دارای نشان یا مهر نشان دهنده ی طبیعی بودن چرم به کار برده شده هستند. تمام برندها در صورتی که صد در صد محصول چرم طبیعی باشد، از این تگ استفاده می کنند. ضمانت نامه ی همراه محصول نشان دهنده اطمینان تولید کننده، از کیفیت کالای تولیدی است.

 • قیمت چرم

تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی با توجه به قیمت چرممحصولات تهیه شده از چرم طبیعیبسیار گران قیمت تر از چرم مصنوعی هستند.

 • بوی چرم

تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی توسط بوی خاص چرمکالای چرمی را بو کنید. چرم طبیعی بوی خاص و مشخصی دارد که هرگز نمی‌توان از آن کپی‌برداری کرد. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی ممکن است به بعضی از آن ها اسانس چرم زده باشند و کاملاً بوی چرم را می دهند بنابراین بو را نمی توان، صد در صد مشخصه ی تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی دانست.

 • بافت چرم

تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی توسط طرح تکراریبه دقت به بافت و طرح روی چرم نگاه کنید. اگر گره‌ها، ریزی و درشتی، زبری و نرمی، خلل و فرج های آن طبق الگویی تکرار شده باشد، نشانه تولید با دستگاه است. این روش یکی از مهم ترین روش های تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی است.

 • پشت چرم

تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی از طریق جنس پشت چرمپوشش پشتی چرم طبیعی حالت پوستی، نرم و پرزدار مثل جیر دارد، که به سختی کنده یا جدا می شود. اما پشت چرم مصنوعی به صورت شبکه ای از تار و پود نخ دوخته شده است. در حال حاضر چرم مصنوعی پشت پرز دار هم تولید می شوند که حرفه ای ترین چرم مصنوعی موجود در بازار از نظر ضخامت و لطافت و رنگ می باشد. در دسته بندی کیفیت چرم مصنوعی، بالاترین کیفیت مربوط به چرم مصنوعی پشت پرزدار، سپس چرم مصنوعی پشت فوم و پایین ترین کیفیت را چرم مصنوعی پشت پارچه دارد.

 • لمس چرم

تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی از طریق لمس بافت چرمچرم را به دقت لمس کنید. از آنجا که چرم طبیعی از پوست دام تهیه می شود، ضخامت آن در جاهای مختلف متفاوت است. چرم طبیعی نرم، انعطاف پذیر و غیر یک دست است.

 • دوخت چرم

تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی از طریق دوخت چرمدرزهای چرم را نگاه کنید. چرم مصنوعی نازک تر و گوشه های تیز دارد. چرم طبیعی ضخیم تر و گوشه های دانه دانه دارد. سوراخ سوزن ها را بررسی کنید. به علت انعطاف پذیر بودن چرم طبیعی سوزن به راحتی در آن فرو می رود و جای سوراخ ها به هم نزدیک است. اما در چرم مصنوعی جای سوراخ خا با فاصله و گردند.

 • انعکاس نور

تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی با توجه به نحوه انعکاس نور چرمچرم مصنوعی نور را به طور یک دست منعکس میکند، در حالی که چرم طبیعی در بعضی جاها مات و در بعضی جاها براق است.

 • جذب آب

تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی با توجه به میزان جذب آب چرمچند قطره آب روی کالا بریزید. چرم طبیعی بعد از چند ثانیه آب را جذب می کند ولی چرم مصنوعی چون از جنس پلاستیک است آب را جذب نمی کند. چرم طبیعی به طور کامل ضد آب نیست.

 • شعله و حرارت

تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی توسط آزمون شعله چرمآخرین مرحله تفکیک چرم طبیعی از مصنوعی آزمون شعله و حرارت است. چرم طبیعی آتش نمی گیرد، تغییر شکل نمی دهد، هنگام سوختن بویی مانند موی سوخته می دهد. اما چون چرم مصنوعی از پلاستیک تهیه می شود، در معرض حرارت جمع شده و می سوزد.

حتما بخوانید  انواع پوست حیوانات و خصوصیات چرم های مختلف چیست؟ کاربرد آن ها را بشناسید.
2 پاسخ
 1. مینا
  مینا گفته:

  سلام و ممنون بابت مقاله خوبتون؛ من از نکاتی که داخل مقاله گفتین برای خرید کفش چرم زنانه استفاده کردم و میشه گفت از قیمت کفش زنانه چرمی که در چرم سورنا عرضه می‌شد خیالم راحت شد! پیشنهاد میکنم دوستان از فروشگاه سورنا بازدید کنن قیمتاشون فوق العادس

  پاسخ
  • یعقوب اسعدی
   یعقوب اسعدی گفته:

   سلام دوست گرامی.
   باعث افتخار است که مقاله پارسی کرفت توانسته است در خرید چرم به شما کمک کند. لطفا با ما همراه باشید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *