خوشنویسی

برای خوشنویس شدن چه باید بود و چه باید کرد؟

در کتاب رسم الخط امیرخوانی آمده است

پنج چیز است که تا جمع نگردد با هم

هست خطاط شدن نزد خرد امر محال

دقت طبع و وقوفی ز خط و خوبی دست

طاقت محنت و اسباب کتابت به کمال

گر از این پنج یکی راست قصوری حاصل

ندهد فایده گر سعی نمائی صد سال.

در این سه بیت همه آنچه باید داشت و باید بود و باید انجام داد، آمده است.

  • دقت طبع: محصل خوشنویسی باید دقت طبع داشته باشد. یعنی باید ریز بین و نکته سنج باشد، خوب نگاه کند و خوب ببیند و در ذهن بسپارد؛ سیاهی خط و سفیدی بین کلمات را ببیند و به اصطلاح خطاها به خلوت و جلوت خط دقت کند.
  • وقوفی ز خط: دانش آموز خطاطی باید به خوبی همه قواعد خوشنویسی را یاد بگیرد و از آنها استفاده کرد. مثلا باید بداند که حرف “ب” پنج، نه و یازده نقطه است بنابر این نباید این حرف را ۱۲ نقطه یعنی بلند تر بنویسد و این را در مورد همه حروف، کلمات و اتصالات رعایت کند.
  • خوبی دست: همه همیشه این را شنیده اند که هنر استعداد میخواهد، خوشنویسی هم از این مطلب مستثنی نیست. به هر حال هر کاری علاقه و استعداد میخواهد که البته هم از آن بهره مند نیستند.
  • طاقت محنت: کاملا درست است. بدون تحمل سختی و مشقت نمی توان خوشنویس شد. سختی راه کلاس، سختی ساعت ها نشستن و نوشتن و نوشتن و نوشتن و از اشتباهات دلسرد و نا امید نشدن. شب بیداری و از لذت دیگر تفریحات گذشتن میخواهد. اینجاست که باعث می شوند هر کسی نتواند خوشنویس شود، زیرا هر کسی تحمل و طاقت این همه سختی و محنت را ندارد.
  • اسباب کتابت به کمال: حالا می رویم سراغ چیزی که همه ی کسانی که میخواهد این هنر را شروع کنند فکر میکنند اول باید از این قسمت بپردازند. البته درست است ولی برای خوشنویس شدن باید بتوانید از پس چهار خوان قبلی برآیید. بدون داشتن وسایل خوشنویسی مناسب هم نمی توانید خطاط خوبی بشوید. استفاده از ابزار نامناسب شما را خسته میکند بدون اینکه نتیجه مناسبی گرفته باشید. با یک قلم نامناسب نمی توان حروف را بخوبی نوشت و ظرایف را به خوبی اجراء کرد. از طرفی کاغذ نامناسب هم مانع حرکت آسان قلم می شود. در مورد وسایل و ابزار خوشنویسی در مقاله بعدی بیشتر توضیح میدهیم.

در بیت آخر هم آمده است:

گر از این پنج، یکی راست قصوری حاصل

ندهد فایده گر سعی نمائی صد سال

بله. همه ی این پنج مورد که برای یک انسان وجود داشته باشد می تواند وی را به یک خطاط تبدیل کند. البته این موارد را میتوان به کل مهارت های زندگی تعمیم داد. بدون دقت، آگاهی، استعداد و علاقه، پشتکار و ابزار مناسب در هیچ کاری نمی توان موفق بود.

حتما بخوانید  مواد اولیه مورد نیاز در دوخت پته دوزی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *