خوشنویسی

برای خوشنویس شدن چه باید بود و چه باید کرد؟

خطاطی یا خوشنویسی یکی از هنرهای عالی در شرق میانه است که از دیرباز در میان هنرمندان ایرانی جایگاه ویژه‌ای داشته است، چنانچه اساتید خط، آدابی را برای آن در نظر گرفته‌اند. دقت طبع، ثبات قدم، تسلط، درست گرفتن قلم و داشتن ابزار کتابت از جمله این آداب به شمار می‌رود.

غلامحسین امیرخوانی در مقدمه کتاب رسم الخط خود با بیان شعر، آداب خطاطی یا خوشنویسی و یا رسم الخط را چنین بیان کرده است.

پنج چیز است که تا جمع نگردد با هم

هست خطاط شدن نزد خرد امر محال

دقت طبع و وقوفی ز خط و خوبی دست

طاقت محنت و اسباب کتابت به کمال

گر از این پنج یکی راست قصوری حاصل

ندهد فایده گر سعی نمائی صد سال

خطاطی و جمع پنج چیز!

در سه بیتی که در کتاب رسم الخط آمده است، همه آنچه باید داشت و باید بود و باید انجام داد، آمده است.

دقت طب

محصل خوشنویسی باید دقت طبع داشته باشد. یعنی باید ریز بین و نکته سنج باشد، خوب نگاه کند و خوب ببیند و در ذهن بسپارد؛ سیاهی خط و سفیدی بین کلمات را ببیند و به اصطلاح خطاها به خلوت و جلوت خط دقت کند.

وقوفی ز خط

دانش آموز خطاطی باید به خوبی همه قواعد خوشنویسی را یاد بگیرد و از آنها استفاده کند. برای مثال باید بداند که حرف “ب” پنج، نه و یازده نقطه است. بنابراین نباید این حرف را دوازده نقطه یعنی بلند تر بنویسد و این را در مورد همه حروف، کلمات و اتصالات رعایت کند.

خوبی دست

همگی همیشه این را شنیده‌اند که هنر استعداد می‌خواهد. خوشنویسی هم از این مطلب مستثنی نیست. به هر حال هر کاری علاقه و استعداد می‌خواهد که البته همگان از آن بهره مند نیستند.

طاقت محنت

مسلما بدون تحمل سختی و مشقت نمی‌توان خوشنویس شد. سختی راه کلاس، سختی ساعت‌ها نشستن و نوشتن و نوشتن و نوشتن و از اشتباهات دلسرد و نا امید نشدن. شب بیداری و از لذت دیگر تفریحات گذشتن می‌خواهد. اینجاست که باعث می‌شوند هر کسی نتواند خوشنویس شود، زیرا هر کسی تحمل و طاقت این همه سختی و محنت را ندارد.

اسباب کتابت به کمال

حالا می رویم سراغ چیزی که همه کسانی که می‌خواهند این هنر را شروع کنند فکر می‌کنند اول باید از این قسمت بپردازند. البته درست است، اما برای خوشنویس شدن باید بتوانید از پس چهارخوان قبلی برآیید. بدون داشتن وسایل خوشنویسی مناسب هم نمی‌توانید خطاط خوبی بشوید. استفاده از ابزار نامناسب شما را خسته می‌کند بدون اینکه نتیجه مناسبی گرفته باشید. با یک قلم نامناسب نمی‌توان حروف را به خوبی نوشت و ظرایف را به خوبی اجرا کرد. از طرفی کاغذ نامناسب هم مانع حرکت آسان قلم می‌شود. در مورد وسایل و ابزار خوشنویسی در مقاله بعدی بیشتر توضیح می‌دهیم.

نکته طلایی این شعر در بیت آن خودنمایی می‌کند. همه این پنج مورد که برای یک انسان وجود داشته باشد می‌تواند وی را به یک خطاط تبدیل کند. البته این موارد را می‌توان به کل مهارت‌های زندگی تعمیم داد. بدون دقت، آگاهی، استعداد و علاقه، پشتکار و ابزار مناسب در هیچ کاری نمی‌توان موفق بود.

گر از این پنج، یکی راست قصوری حاصل

ندهد فایده گر سعی نمائی صد سال

حتما بخوانید  برای خوشنویسی با خودکار چه چیز باید بدانم؟
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *