بزرگ ترین پته جهان

نجمه فلسفی و دوخت بزرگ ترین اثر پته دوزی جهان

بزرگ ترین پته جهان بین سال‌های ۹۲ تا ۹۳ با مدیریت نجمه فلسفی در شهر کرمان دوخته شده است. این اثر فاخر هنری از ۲۱ تکه پیوسته تشکیل شده و بر روی شال سبز رنگ پیاده شده است.

نجمه فلسفی از هنرمندان صاحب تجربه در حوزه پته دوزی کرمان است که آثار متعدد قلمی در مورد پته دوزی به جامعه هنری کشور ارائه کرده است. پیشنهاد دوخت بزرگ ترین پته جهان از مهمترین اقدامات اوست. فلسفی در سال ۹۱ ایده دوخت ضریح پوش حرم امام حسین را در یکی از کلاس‌های دانشگاه فرهنگیان پردیس شهید باهنر ارائه کرد و پس از همراهی جمعی از دانشجویان و دانشگاهیان، کار دوخت پته ضریح حرم امام حسین از اردیبهشت ۹۲ شروع شد. دوخت این پته ۲۰ ماه به طول انجامید و پس از اتمام، آماده نصب در ضریح تازه‌ساز حرم امام حسین شد.

بزرگ ترین پته جهان

مراسم افتتاحیه دوخت پته ضریح حرم امام حسین در دانشگاه فرهنگیان پردیس شهید باهنر کرمان

بزرگ ترین پته جهان

مشخصات بزرگ ترین پته جهان

نخستین مرحله دوخت بزرگ ترین پته جهان، اندازه‌گیری حجم ضریح شش وجهی حرم امام حسین بود که این کار توسط خانم فلسفی و به صورت اولیه انجام شد. سپس برای اطمینان از داده‌های به دست آمده، طی درخواستی از ستاد عتبات عالیات استان کرمان، صحت این اندازه گیری مورد تائید قرار گرفت.

ابعاد این پته فاخر، ۸۰ متر مربع است که ۵۵ متر مربع آن به صورت دوخته شده می‌باشد. این پته از ۲۱ تکه با نقش یکپارچه تشکیل شده است. اندازه تکه‌های پته ضریح حرم امام حسین از ۱ تا ۸ متر مربع بوده و در هر سانتی متر این پته بزرگ به طور متوسط، از ۱۳ بخیه استفاده شده است. بزرگ ترین پته جهان، به صورت حجمی و به شکل ضریح امام حسین، یعنی شش گوشه بوده و دوخت آن با ۸ رنگ انجام شده است.

بزرگ ترین پته جهان

دوخت بزرگ ترین پته جهان بر روی شال با زمینه سبز سیدی

طرح پته ضریح امام حسین

برای رنگ آمیزی و دوخت این پته از روش‌های سنتی استفاده شده است و تمامی مراحل انتخاب شال، رنگ آمیزی و انتخاب طرح و دوخت ها با هماهنگی خانم فلسفی انجام گرفته است. شال این پته به رنگ سبز سیدی بوده و حاشیه طرح آن از نقش بازوبندی و گل تشکیل شده است. از دیگر عناصر به کار رفته در این طرح می‌توان به دو شمسه، سروچه و خوشه گل اشاره کرد. از نکات قابل تامل این پته به کارگیری اذکاری در حاشیه این پته باشکوه است که جلای ویژه‌ای به آن داده است.

بزرگ ترین پته جهان

شمسه در طرح پته ضریح حرم امام حسین

بزرگ ترین پته جهان

بزرگ ترین پته جهان توسط چه کسانی دوخته شده است؟

به طور متوسط در دوخت این پته، ۱۲۱ نفر دوزنده به طور ثابت مشارکت کرده‌اند. دانشجویان دانشگاه فرهنگیان پردیس شهید باهنر از نخستین دوزندگان این پته بزرگ بودند. در کنار آنها، دوزندگانی مردمی از شهر کرمان و سایر شهرها و استان‌های کشور نیز مشارکت داشته‌اند، به طوری که در یک ماه نخست شروع دوخت، حدود دو هزار نفر از هنرمندان پته دوز در این پروژه مشارکت کردند. در طول مدت دوخت این پته، زوجی فرهنگی (آقای فردوسی و خانم میرزایی)، در بخشی از منزل خود میزبان هنرمندان پته دوز کرمانی بودند.

بزرگ ترین پته جهان

دانشجویان دانشگاه فرهنگیان پردیس شهید باهنر کرمان نخستین دوزندگان بزرگ ترین پته جهان

یکی از اصلی‌ترین چالش‌های دوخت پته ضریح امام حسین، متصل کردن تکه‌های سنگین دوخته شده بود که این کار توسط چرخ‌های بزرگ صنعتی انجام شد. شستشوی این پته با آب چشمه‌ای در روستای کوهپایه در نزدیکی کرمان و در حیاط یکی از مساجد انجام شده است. بر اساس برنامه اعلام شده قرار است پس از اتمام عملیات ساخت گنبد جدید حرم امام حسین، این پته بر روی ضریح سومین امام شیعیان نصب شود.

بزرگ ترین پته جهان

بزرگ ترین پته جهان ـ مرحله شستشو در مسجدی در روستای کوهپایه کرمان

بزرگ ترین پته جهان

حتما بخوانید  چگونه مانتوی خود را با پته دوزی زیبا و چشم‌نواز کنیم؟
110 پاسخ
 1. ناصر رساء
  ناصر رساء گفته:

  موجب افتخار کرمان و کرمانیان است که چنین اثر زیبایی در این شهر و به دست استاد بزرگوار این شهر صورت گرفته است تا بر ضریح امام سوم شیعیان قرار گیرد.

  پاسخ
 2. صالح صالحی
  صالح صالحی گفته:

  شاید بسیاری از ما دانشجوها نمیدونستیم که این کار شماست، کاش دانشگاه اساتید رو بهتر برای دانشجوها معرفی کنه
  واقعا کار بسیار بزرگی انجام دادید. انشالله ثواب کارتون رو هم در دنیا و هم در آخرت ببینید.

  السلام علیک یا اباعبدلله

  پاسخ
  • یعقوب اسعدی
   یعقوب اسعدی گفته:

   خانم فلسفی عزیز
   ممنون از لطف شما. وجود شما هنرمند کوشا و گرانمایه باعث دلگرمی ماست. پارسی کرفت حضور شما را در جمع خود باعث افتخار می داند. اینجا متعلق به خود شماست. اعتبار ما از اعتبار شماست.

   با تشکر

   پاسخ
 3. نجمه فلسفی
  نجمه فلسفی گفته:

  بسیار عالی در این سایت با سایر هنرمندان و آثار نفیسشان آشنا خواهیم شد و بسیار پر کاربرد میباشد.
  دستمریزاد

  پاسخ
 4. محمد حسین جهانشاهی
  محمد حسین جهانشاهی گفته:

  باعرض سلام با ارزو موفقیت و قبولی اجرتان باعث افتخار است که استان کرمان دارای همچین هنرمندانی است🌹

  پاسخ
 5. قهاری
  قهاری گفته:

  بسیار عالی… 😍😍چه هنر زیبا و ارزشمندی… دستمریزاد.. انشالله شما هنرمند عالیقدر موفق و موید و سلامت باشید و همیشه بدرخشید🌺

  پاسخ
 6. شهین قهاری
  شهین قهاری گفته:

  بسیار عالی😍زیبا ونفیس و هنرمندانه…. دستمریزاد… انشالله همیشه موفق و موید وسلامت باشید و بدرخشید 🌺

  پاسخ
 7. عابد سعیدی
  عابد سعیدی گفته:

  واقعا عالیه که همچین کاری به این زیبایی و شکوه در همین کرمان خودمون ساخته شده موفق باشید ایشالله 🌹🌹❤️

  پاسخ
 8. حسین روحانی راوری
  حسین روحانی راوری گفته:

  واقعا لازم است که جامعه ما نسبت به ارزش های خود تجدید نظر کند تا انسانهای با ارزش الگوی جامعه بشوند. همه ما فلان سلبریتی و فلان فعال مجازی رو میشناسیم اما هنرمندان بزرگی که در نزدیکی خودمان هستند و کارهای بزرگی که میکنند را به فراموشی سپرده ایم. خواه استاد عزیز ما سرکار خانم فلسفی باشد، خواه آن پیرزن و پیرمردی که در گوشه زیر زمین نموری میراث ۱۰۰۰ ساله این مرز و بوم را میبافد. از استاد بزرگوار خودم بابت این اقدام فرهنگی بینهایت سپاسگزارم

  پاسخ
  • نجمه فلسفی
   نجمه فلسفی گفته:

   متشکرم بهتره شما عزیزان از همان نزدیکی خودتان شروع کنید بگردین پیدا کنید افرادی که تولیدات صنایع دستی دارند و آنها و کارشان را از طریق فضای مجازی به دیگران معرفی کنید.

   پاسخ
 9. جمالی
  جمالی گفته:

  خانم فلسفی عزیز مفتخرم به آشنایی با شما استاد گرانقدر …هنر و پشتکار شما ستودنی ست براتون آرزوی سلامتی و شادی و موفقیت دارم🌹

  پاسخ
 10. ريحانه اصغري
  ريحانه اصغري گفته:

  واقعا هنرمندانه س . کاش یک مستند از صفر تا صد کار تهیه می کردید ان شالله که امام حسین اجر شما و تمام افرادی که به هر نحوی در این کار دخیل بودند را بدهد و همیشه شاد و سلامت باشید

  پاسخ
  • یعقوب اسعدی
   یعقوب اسعدی گفته:

   خانم اصغری عزیز (مدیر مجموعه پته کاهگل)
   سلام
   ممنون از نظر شما.
   صرف نظر از طرح و نوع دوخت پته، آنچه که باعث زیبایی دو چندان کار پته دوزی می شود، کیفیت نخ و رنگ بندی صحیح آن است. در این بین چیزی که اهالی پته دوزی از رنگ های پته انتظار دارند، شفافیت رنگ ها، استفاده از ترکیبات استاندارد و رنگدانه های باکیفیت در فرآیند رنگرزی است. مسلما رنگرزی صحیح و علمی یکی از کاستی های بنیادی در هنر پته دوزی در روزگار ماست. از این رو فعالیت جدی و پیگیر شما در این حوزه باعث دلگرمی جامعه هنر سوزن دوزی است.

   پاینده باشید

   پاسخ
  • نجمه فلسفی
   نجمه فلسفی گفته:

   سلام خانم اصغری عزیز متشکرم بله مستند کامل این روپوش مقبره ساخته شده است، قراره از یکی از شبکه ها پخش شود فیلمش خودم هم دارم منتظر پخش آن هستم حتما خبر میدهم.

   پاسخ
   • یعقوب اسعدی
    یعقوب اسعدی گفته:

    ممنون خانم فلسفی عزیز
    منتظر اکران این فیلم هستیم. لطفا اگر خبری به دستتان رسید، اطلاع بدهید.

    ممنون از شما

    پاسخ
 11. منصوره جهانشاهی
  منصوره جهانشاهی گفته:

  بسیار زیبا وهنرمندانه واقعا قابل تقدیراست خیلی خوشحالم خانم فلسفی که شمااستادگرانقدرماهستید کارشماارزشمتداست وازاینکه باشمااستاد کارمیکنم باعث افتخارمم

  پاسخ
 12. بهار ستارزاده
  بهار ستارزاده گفته:

  سلام و عرض ادب و احترام خدمت شما استاد گرامی سرکار خانم فلسفی ،
  پته دوخته شده بسیار زیبا و هنرمندانه و قشنگ است آن شالله همیشه شاهد موفقیت های شما استاد عزیز باشیم 🙏🙏

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *