کتاب هنر پته دوزی

کتاب هنر پته دوزی از طاهره باقی

کتاب هنر پته دوزی اثری از طاهره باقی است که در سال ۱۳۸۸ به چاپ رسید. این کتاب توسط انتشارات بین‌المللی حافظ و در ۸۴ صفحه منتشر شده است.

طاهره باقی، مدیر آموزشگاه دوخت های سنتی نادیا، از نخستین کسانی بود که در حوزه هنر پته دوزی دست به تالیف کتاب زد. وی از پرکارترین هنرمندان رودوزی های سنتی ایران به شمار می‌رود که در بیشتر نمایشگاه‌های صنایع دستی کشور حضور به هم می‌رساند.

کتاب هنر پته دوزی شامل چه بخش‌هایی است؟

کتاب هنر پته دوزی در هفت فصل به تالیف رسیده است. آغازین صفحات کتاب با تصاویری از آثار مختلف پته که توسط نگارنده به تولید رسیده است، شروع می‌شود. شاید دلیل این امر، عدم آگاهی مخاطب از پته دوزی در سال‌های دهه ۸۰ باشد. از همین رو فهرست موضوعی کتاب در صفحه ۴۲ کتاب قرار گرفته است. در ادامه، تاریخچه‌ای از هنر پته دوزی توسط نویسنده نگاشته شده و به سیر تطور این هنر اصیل پرداخته شده است.

کتاب هنر پته دوزی

فصل اول: توانایی انجام دوخت های اولیه

در این فصل، ابزارآلات و مواد اولیه مورد استفاده در پته دوزی معرفی شده است. علاوه بر این، برخی از اصطلاحات رایج در سایر رودوزی های سنتی ایران نیز مورد بحث واقع شده است. چنان که انواع نخ، نظیر DMC، MEZ، مادرا و رز و نیز کارگاه‌های رودوزی اعم از کارگاه گرد و مستطیل در این فصل مورد بررسی قرار گرفته است.

در ادامه این فصل، نویسنده نکاتی طلایی در سوزن دوزی را فرا روی هنرجویان قرار می‌دهد. انواع دوخت های پته دوزی بخش دیگری است که در این فصل بررسی شده است. از نکات جالب توجه این بخش، استفاده از اشکال طراحی شده در بیان نوع دوخت ها در پته دوزی است.

فصل دوم: توانایی تشخیص نقوش پته

در فصل دوم مراحل مختلف تهیه پته مطرح شده است. رنگرزی و بررسی رنگ های حیوانی و گیاهی و نیز تثبیت‌کننده‌ها از دیگر موضوعاتی است که نویسنده به آنها پرداخته است.

فصل سوم: توانایی نقوش پته و انتقال آن به زمینه

فصل سوم کتاب هنر پته دوزی به روش‌های مختلف طرح‌اندازی بر روی شال پته دوزی می‌پردازد. در همین راستا، نویسنده به انتقال طرح از طریق گرته زنی، کاربن و جوهر برگردان اشاره کرده است.

فصل چهارم: توانایی پته دوزی

این فصل، کاربردی‌ترین فصل کتاب است و دربردارنده انواع دوخت های پته دوزی است. نویسنده به خوبی توضیح داده است که کار دوخت پته از وسط شال شروع شده و در ابتدا، ساقه دوزی انجام می‌شود.

فصل پنجم: توانایی تهیه یک قطعه پته

نویسنده این فصل را به عنوان پروژه نهایی یک هنرجو در نظر گرفته است. او در این فصل به نشانه‌های مرغوبیت پته، تفاوت پته های قدیمی و جدید و رفو کردن پرداخته است.

فصل ششم: توانایی شست و شو و صاف کردن پارچه پته دوزی شده

این فصل شامل توضیحات دقیقی در مورد نحوه شستشوی پته های دوخته شده، اتوکاری آنها و مهارت‌های لکه بری از پته است. همچنین نویسنده توضیحاتی نیز در مورد نحوه اضافه کردن یراق آلات به پته دوخته شده ارائه کرده است.

فصل هفتم: توانایی پیشگیری از حوادث و رعایت نکات ایمنی و بهداشتی

آخرین فصل کتاب هنر پته دوزی به موضوعات پیشگیرانه در حین کار پته دوزی پرداخته است. مسلما سر و کار داشتن با سوزن در حین دوخت پته، خطراتی احتمالی برای دوزنده پیش می‌آورد که رعایت نکات ایمنی و بهداشتی باعث جلوگیری از چنین خطراتی خواهد شد.

حتما بخوانید  کتاب پته دوزی از نجمه فلسفی
2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *