چرا کودکان به آموزش هنر نیاز دارند؟

تجربه نشان داده است که برخی از فعالیت‌های به ظاهر ساده هنری، بن‌مایه اصلی شخصیت فردی و اجتماعی کودک را تشکیل می‌دهد. اما آنچه که برای والدین از اهمیت شایان توجهی برخوردار است، مهارت­‌آموزی کودکان از طریق هنر و آماده شدن آنها برای ورود به سطوح بالای فکری است.

لزوم آموزش هنر برای کودکان

نام هنر که می‌آید به یاد احساس لطیف آدمی و حس زیبایی‌شناختی او می‌افتیم. الهام گرفتن از طبیعت و عینیت بخشیدن به آن با انواع هنرها از تجسمی گرفته تا نمایش و موسیقی. آدمی که سر به دوران کودکی برمی‌آرد، کم کمک با محیط اطرافش آشنا می‌شود. اولین چیزی که ما ایرانی‌ها در کودکیمان شنیده‌ایم قطعه شعری از اشعار مولانا، سعدی و یا حافظ است. با همین چیزهاست که به اصطلاح امروزی‌ها جامعه‌پذیر می‌شویم و وقتی به مدرسه می‌رویم کلاس ادبیات و هنر برایمان می‌شود لحظات خروج از ریاضی ذهن و ورود به لذت وصف‌ناپذیر.

آموزش هنر به کودکان

کودکان قدیم

در دوره بچه‌های قدیم، زنگ هنر که به صدا درمی‌آمد، معلم هنر با قلم و مرکب خود وارد می‌شد و ذهن دانش‌آموزان برای یک ساعتی از فضای سخت و بسته مدرسه دور می‌شد. تو گویی بچه‌ها همانی می‌شدند که بودند. بعضا صدای قرچ و قوروچ قلم و سایش آن بر روی کاغذ گلاسه، چنان هیجانی در تو به وجود می‌آورد که می‌خواستی این صدا تا ابد ادامه داشته باشد.

آموزش هنر به کودکان

از آن روزها خیلی می‌گذرد و خبر نداشتیم که در مدارس الان چه می‌گذرد. این شد که بهانه‌ای جور کردیم و سراغ یکی از مدارس ناحیه ۴ شهر اصفهان رفتیم. مدرسه فروغی اصفهان در ابتکاری جالب توجه، در طول یک کلاس هنری، مفاهیم پایه هنر میناکاری را توسط یکی از هنرمندان میناکار به کودکان این مدرسه انتقال داده است. امروز آخرین جلسه این دوره بود که در جمع دانش‌آموزان این کلاس حاضر شدیم و با تنی چند از اولیاء این دانش‌آموزان به گفتگو نشستیم.

آموزش هنر به کودکان

کلاس آموزش میناکاری، مدرسه فروغی اصفهان، ناحیه ۴

اولیا کودکان چه می‌گویند؟

 پای صحبت‌های اولیا بچه‌ها که می‌نشینی از ارضای نیازهای شناختی و عاطفی کودکان خود می‌گویند که باید توسط مدرسه برآورده شود. یکی از اولیا چنین می‌گفت: “هنر، نیازها و خواسته‌های کودکان را به آنها نشان می‌دهد و باعث می‌شود که احساسات دیگران را خوب بفهمند. این هنر است که مهارت‌های یادگیری و ارتباط انسانی را به کودک یاد می‌دهد. هنر باید بتواند شخصیت کودک را رشد دهد و باعث تقویت قوه خلاقیت در او شود”.

آموزش هنر به کودکان میناکاری

یکی از ظروف میناکاری آماده شده توسط دانش‌آموزان مدرسه فروغی اصفهان

یکی دیگر از اولیا اعتقاد داشت که “مدارس باید کاری کنند که مفاهیم علمی را از طریق هنر به کودکان انتقال دهند. اگر معلمی بخواهد مفهوم هندسه را به کودک بیاموزد باید از طریق هندسه نقوش یاد دهد. همین کلاس میناکاری بهترین مکان برای تمرین ترسیم خطوط مورب و افزایش سواد بصری کودکان است”.

آموزش هنر به کودکان

کودکان کشورمان ره به کجا می‌برند؟

آنچه که امروزه دغدغه اصلی کشور ایران در حوزه علوم مختلف است، عدم وجود خلاقیت و رفتن به سمت تقلید، بدون استفاده از قوه خلاقه است. در سال­های اخیر، نظام آموزشی، صرفا به ارائه الگو و نمونه به کودکان پرداخته و از پرورش خلاقیت در روح و جان کودکان عاجز مانده است. واقعیت این است که ایجاد محدودیت در افق فکری و اندیشه‌ای کودکان نه تنها به زیان ادراک حسی و عاطفی آنهاست، بلکه باعث دوری کودکان از مادر طبیعت که همواره شکل‌دهنده محیط اطراف انسان است، می‌شود.

تاثیر آموزش هنر بر کودکان

نتیجه‌گیری

تجربه نشان داده است که برخی از فعالیت‌های به ظاهر ساده هنری، بن‌مایه اصلی شخصیت فردی و اجتماعی کودک را تشکیل می‌دهد. اما آنچه که برای والدین از اهمیت شایان توجهی برخوردار است، مهارت­‌آموزی کودکان از طریق هنر و آماده شدن آنها برای ورود به سطوح بالای فکری است. تقویت خلاقیت، پشتکار، مهارت‌های حرکتی، بهبود عملکرد تحصیلی و یادگیری دیداری، افزایش اعتماد به نفس و تمرکز، آموزش مهارت تصمیم‌گیری و بیداری حس همکاری و پاسخگو بودن تماما از اثرات آموزش کودکان از طریق هنر است. از این رو لازم است تا نظام آموزشی به موضوع هنر با رویکرد انتقادی نگریسته و زمینه‌های آموزش دروس از طریق هنر را در راس اقدامات آتی خود قرار دهد.

حتما بخوانید  هنر خوشنویسی چیست؟
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *